Alkohol etylowy – etanol

Jeżeli zastanawiałeś się jakie zastosowania ma alkohol etylowy zwany również etanolem, gdzie go kupić, albo jak się go otrzymuje, to ten artykuł odpowie na twoje pytania.

Co to jest alkohol etylowy?



Zacznijmy może od samego początku i wytłumaczenia tego czym jest alkohol etylowy. Prawdopodobnie lepiej znana jest ci nazwa etanolu, mogłeś spotkać się również z alkoholem zbożowym czy po prostu alkoholem.


Jest to związek chemiczny o wzorze chemicznym C2H6O, będący łatwopalną, bezbarwną i o charakterystycznym zapachu cieczą. Nie da się ukryć, że większość osób kojarzy alkohol etylowy jako składnik substancji psychoaktywnych pod postacią napojów alkoholowych.


Jego zastosowanie jest zdecydowanie szersze od medycyny, przez paliwa po chemię.

Historia Etanolu



Opowiadając o historii nie można pominąć faktu fermentacji, będącej jednym z pierwszych procesów biotechnologii stosowanych przez ludzi. Odkrycia archeologiczne z Chin z roku 9000 p.n.e. pozwalają stwierdzić, że już wtedy spożywano etanol jako środek odurzający.


Ważnym momentem w rozwoju etanolu jako środka spożywczego było odkrycie procesu destylacji przez arabskiego chemika Al.-Kindi.


W czasach bliższych współczesności, alkohol etylowy do zastosowań przemysłowych służył w lampach jako paliwo (USA). Pierwszy masowo produkowany samochód Ford T można napędzać benzyną lub etanolem.

Otrzymywanie etanolu



Etanol można wytwarzać jako produkt petrochemiczny albo w procesach biologicznych przez fermentacje cukrów drożdżami. To która metoda jest bardziej opłacalna zależy od cen ropy i zapasów zbóż.


Na moment tworzenia artykułu najpopularniejszą metodą produkcji etanolu jest wykorzystywanie fermentacji skrobi i cukrów w kukurydzie, trzcinie cukrowej i burakach cukrowych.


W Polsce wykorzystuje się głównie trzcinę oraz buraki natomiast w Stanach Zjednoczonych kukurydzę.


Drugą popularną metodą jest rozkład celulozy we włóknach roślinnych. Problemem tego rozwiązania jest bardziej skomplikowany proces niż ma to miejsce w przypadku fermentacji.

Zastosowanie etanolu



Etanol przez swoją relatywnie niewielką toksyczność jest stosowany w wielu branżach.


W medycynie etanol wykorzystywany jest w chusteczkach medycznych i żelach antybakteryjnych, w czasach epidemii ta informacja zapewne ci nie umknęła. Posiada silne działanie bakteriobójcze i przeciw grzybiczne polegające na rozpuszczaniu błony dwuwarstwy lipidowej mikroorganizmów.


Co ciekawe etanol stosuje się czasem jako lek na zatrucie metanolem i glikolem etylenowym.


Obok zastosowania w alkoholach, najważniejszym aspektem jest rynek paliw. Etanol wykorzystywany jest jako paliwo silnikowe oraz dodatek do paliw. Prym w wykorzystaniu etanolu jako środka
napędzającego samochody wiedzie Brazylia oraz Stany zjednoczone.


Alkohol etylowy to składnik wielu produktów kosmetycznych, które pomagają w czyszczeniu skóry.


W produktach gospodarstwa domowego wykorzystuje się etanol jako rozpuszczalnik farb i lakierów oraz dodatek do środków czyszczących i konserwujących.

Wpływ Etanolu na organizm człowieka



Jednym z najczęstszych pytań jest to jaki wpływ alkohol etylowy ma na organizm człowieka. Przypuszczam, że większość osób doświadczyła na własnej skórze efektów spożycia etanolu, albo przynajmniej miała do czynienia z osobami, które przyjmowały alkohol etylowy.


Warto wspomnieć, że nie można mierzyć ludzi jedną miarą nie tylko w aspektach psychologicznych, ale i biologicznych. To jak alkohol wpłynie na percepcję danej osoby uzależnione jest od masy czynników, wśród których dominującymi są wiek, płeć, waga oraz nawodnienie organizmu.


Wchłanianie alkoholu jest procesem błyskawicznym i rozpoczyna się już w jamie ustnej. W celu przedłużenia czasu wchłaniania alkohol jest popijany albo rozcieńczany sokami.


Przyswajanie etanolu jest procesem daleko bardziej łatwym i szybkim niż jego wydalanie.


Proces wydalania alkoholu odbywa się w niewielkich ilościach w moczy, a nawet wydychaniu. Jednak główną rolę odgrywa tutaj wątroba, która jest w stanie wydalić 10 gram alkoholu na godzinę.


Niezależnie jaki czarów by się używano, od spożywania tłustych rzeczy przez picie wody po częste wizyty w toalecie, wartość ta nie może być podniesiona.


Nasza wątroba to wspaniały organ, który przetwarza alkohol etylowy na alkohol octowy a następnie na octan by skończyć na CO2 i wodzie, które usuwane są z organizmu.


Kobiety posiadają mniejszą zdolność do produkcji enzymów odpowiedzialnych za przetwarzanie alkoholu, dlatego są bardziej podatne na jego wpływ, do tego dochodzi waga i wzrost.


Aspekty biologicznego wpływu alkoholu etylowego na organizm człowieka mamy już wytłumaczona a co z psychicznymi?


Tutaj sprawa nieco się komplikuje, gdyż alkohol oddziałuje również na mózg, zatruwając go i to właśnie ten element wpływa na spadek koordynacji ruchowej, rozszerzenie źrenic czy przyśpieszone bicie serca.


Ciekawe jest to jak na spożycie etanolu reagują ludzie, ogólnie można wyróżnić postawy agresywne, odprężone albo wręcz nad wyraz empatyczne.
Każda osoba jest inna i będzie miała inne wzorce, opisywanie ich w tym artykule mija się z celem, przejdźmy zatem do kolejnych wątków.

Alkohol etylowy a metylowy



O ile w nazewnictwie różnica jest niewielka o tyle pomylenie tych alkoholi podczas spożycia może być na wagę zdrowia. Możliwość pomyłki jest tym większa, że alkohol metylowy tak samo pachnie i wygląda.


Alkohol metylowy w odróżnieniu od kwasu etylowego rozkłada się do postaci kwasu mrówkowego oraz formaldehydu które to są związkami silnie trującymi dla naszych organizmów.
Spożycie niewielkiej ilości alkoholu metylowego może prowadzić do trwałej ślepoty, drgawek, obrzęku mózgu czy nawet śmierci.


Metanol wykorzystywany jest głównie do produkcji rozpuszczalników, barwników i tworzyw sztucznych.

Alkohol etylowy, gdzie kupić?



Vichemic zajmuje się sprzedażą odczynników chemicznych i surowców chemicznych po najlepszych cenach na rynku. Jeżeli chcesz kupić alkohol etylowy, a akurat nie widzisz go w naszej ofercie napisz do nas a zobaczymy co się da zrobić. Nasz asortyment jest bogaty w rozmaite alkohole w tym np. metanol. Realizujemy zamówienia indywidualne oraz hurtowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i kontaktu.

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...