Benzoesan benzylu ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, szczególnie jako składnik środków przeciwtrądzikowych, ale nie tylko. Jego silne właściwości utleniające oraz działanie przeciwbakteryjne i keratolityczne sprawdzają się również w innych dziedzinach. Pierwszy raz zbadano go w 1918 roku i znajduje się na liście podstawowych leków przeciwświerzbowych i przeciwwszawiczych Światowej Organizacji Zdrowia. Sprawdź, co to jest benzoesan benzylu, jakie ma właściwości i zastosowanie.
Co to jest benzoesan benzylu?
Benzoesan benzylu, znany również jako ester metylowy kwasu benzoesowego, to związek organiczny o wzorze strukturalnym C14H12O2. Występuje w postaci bezbarwnej cieczy lub białej substancji stałej o strukturze płatków i specyficznej balsamicznej woni.
Właściwości benzoesanu benzylu
Benzoesanu benzylu – właściwości fizyczne i chemiczne:
- masa cząsteczkowa 212,248 g / mol,
- ostry smak,
- subtelny balsamiczny zapach,
- temperatura wrzenia 323,5 ℃,
- temperatura topnienia 21 ℃,
- punkt spalania 148 ℃,
- gęstość 1,118 g/cm3 w 25 ℃,
- jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie,
- ma niemal neutralne pH,
- wykazuje silne właściwości utleniające oraz działanie przeciwbakteryjne i keratolityczne (usuwanie martwych komórek naskórka),
- pobudza procesy ziarninowania (gojenia wtórnego) i syntezę kolagenu.
Zastosowanie benzoesan benzylu
Benzoesan benzylu ma szerokie zastosowanie – wykorzystuje się go jako:
- składnik środków przeciwtrądzikowych, pomagających zmniejszyć liczbę zaskórników i zatrzymywać powstawanie wykwitów zapalnych,
- składnik środków pomocnych w leczeniu, chorób łojotokowych i grzybiczych,
- składnik niektórych leków pomocnych w leczeniu astmy i krztuśca,
- substancję pomocniczą niektórych leków zastępujących testosteron,
- składnik środków odstraszających komary i kleszcze,
- środek aromatyzujący do cukierków, słodyczy i gum do żucia,
- rozpuszczalnik octanu celulozy, nitrocelulozy i sztucznego piżma,
- składnik utrwalający zapach w kosmetykach i perfumach – poprawia stabilność oraz charakterystyczny zapach głównych komponentów.
Czy benzoesan benzylu szkodzi?
Jeśli zastanawiasz się, czy benzoesan benzylu szkodzi, powiadamy, że jak wiele substancji chemicznych może powodować działanie niepożądane. Benzoesan występujący w kosmetykach u niektórych osób może powodować suchość, świąd, uczucie pieczenia i podrażnienia skóry. Jest szkodliwy w przypadku połknięcia go w czystej postaci. Ma również niekorzystne działanie dla środowiska wodnego.
Benzoesan benzylu jak powstaje?
Zastanawiasz się, jak powstaje benzoesan benzylu? Można otrzymać go w postaci bezbarwnej cieczy przez kondensację kwasu benzoesowego z alkoholem benzylowym. Innym sposobem jest stworzenie go z aldehydu benzoesowego w reakcji Claisena-Tszenki.
Benzoesan benzylu to substancja chemiczna mająca szerokie zastosowanie. Szczególnie przydatna jest w farmaceutyce – jako składnik środków na choroby skórne. Sklep z odczynnikami chemicznymi Vichemic Industries oferuje nie tylko benzoesan benzylu od sprawdzonych producentów, ale również inne surowce chemiczne do wykorzystania w wielu branżach, tj. chemia spożywcza, przemysł kosmetyczny czy tworzywa sztuczne.
Podobne wpisy
Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.
Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych. Co to jest substancja chemiczna? Substancja chemiczna to subs...
Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat. Surowce chemiczne w przemyśle Surowce ch...