Dekstroza i cukier gronowy

Jeżeli jesteś osobą rozwiązującą krzyżówki albo aktywnie spędzającą czas zapewne spotkałeś się z pojęciem Dekstrozy i cukru gronowego. W pierwszym przypadku, często zdarza się hasło brzmiące „cukier gronowy inaczej” a w drugim potencjalnie interesowałeś się odżywkami na bazie dekstrozy.

Cukier gronowy to inaczej glukoza, a glukoza to dekstroza tyle że wyprodukowana z kukurydzy. Gdy już mamy wytłumaczone te dwie kwestie, przejdźmy do sedna artykułu. Dzisiaj opowiemy wam trochę o dekstrozie, glukozie i cukrze gronowym, o ich właściwościach, zastosowaniach, wpływie na zdrowie i w jakiej żywności występują.

Jeszcze tylko mała uwaga, przyzwyczaj się do wachlowania różnymi pojęciami określającymi glukozę, niezależnie od tego której nazw użyjemy, zawsze będzie chodzić o ten sam cukier prosty.

Co to jest dekstroza?

Zacznijmy od najprostszego pytania, które nurtuje większość czytelników. Dekstroza pod względem chemicznym jest identyczna z glukozą. Nie ma absolutnie żadnych różnić w kaloriach i sposobie działania na organizm. Najwięcej wpisów na temat dekstrozy znajdziecie na stronach poświęconych kulturystyce i oferujących węglowodanowe odżywki. Do tego tematu jeszcze wrócimy, teraz spójrzmy na chemiczny aspekt opisujący dekstrozę, w końcu tym się zajmujemy.

Dekstroza – cukier prosty

Pojęcie dekstrozy może być zamiennie stosowane z określeniami Glikoza, D- glukoza, cukier winogronowy, cukier we krwi i cukier kukurydziany. Niezależnie od nomenklatury nie zmieniać się będzie wzór cząsteczkowy C6H12O6. Pomiędzy wspomnianymi rodzajami cukrów występuje subtelna różnica polegająca na tym z skąd ten jest pozyskiwany, poza tym spożywając każdy z nich do organizmu trafia 4 kcal na 1 gram cukru.

Dekstroza to podstawowy monosacharyd zaliczany do węglowodanów. Węglowodany spełniają dla organizmów biologicznych takich jak człowiek funkcje energetyczną odpowiedzialną za wydzielanie ATP, funkcje transportową (w tym aspekcie wspomnimy o kreatynie), funkcje budulcową oraz najnormalniej w świecie funkcje odżywczą.

Cukier prosty (monosacharyd) to min. fruktoza dobrze znana z owoców, galaktoza (składnik disacharydowej laktozy/ cukru mlecznego) i glukoza (dekstroza, cukier gronowy). Największa produkcja odbywa się z trzciny cukrowej, buraka cukrowego oraz przez rafinacje. Wszystkie z wymienionych form cukrów to cukry proste, dające natychmiastowy zastrzyk węglowodanów do organizmu. Glukoza przetrzymywana jest w roślinach jako skrobia i amylopektyna, natomiast u zwierząt i ludzi jako glikogen. Dekstroza występuje również jako roztwór dożylnego cukru podawany osobom chorym na cukrzyce.

Historia dekstrozy

Teraz chwilę przynudzimy na temat historii, aby dać ci możliwie najpełniejszy zakres wiadomości na temat dekstrozy (cukru gronowego). Pierwszy raz została wyizolowana z rodzynek w 1747r. Dokonał tego niemiecki chemik Andreas Marggraf. Cukier gronowy został odkryty blisko 45 lat później w roku 1792 przez Johanna Tobiasa Lowitza który wyizolował go z winogron, uznał on że jest to inna forma sacharozy (trzciny cukrowej).

Glukoza to pojęcie wymyślone przez Jeana Baptiste Dumasa w 1838 r. natomiast termin dekstroza został zaproponowany przez Friedricha August Kekulé. Glukoza jest podstawowym czynnikiem w życiu wielu organizmów, dlatego zrozumienie jej składu chemicznego i struktury było ważnym osiągnięciem nagrodzonym Noblem w 1902 dla Emila Fischera. Ostatecznie dekstroza przyczyniła się do wielu nagród nobla, ostatnia przypada na lata 1970.

Produkcja dekstrozy

Wytwarzanie dekstrozy nie jest procesem drogim i skomplikowanym. Uzyskuje się ją na drodze hydrolizy enzymatycznej z zastosowaniem amylazy glukozowej lub kwasów. O ile te pojęcia mogą wydawać się niezrozumiałe, to zaufaj nam, że istnieją dużo bardziej skomplikowane procesy. Obecnie rzadko spotyka się hydrolizę katalizowaną kwasem.

Wynikiem procesu produkcyjnego jest syrop glukozowy (90% glukozy w suchej masie). Jego roczna produkcja sięga 20 ton rocznie wedle danych z 2011 roku. Czy to dużo? Wszystko zależy od punktu widzenia, jak podzieli się 7 miliardów ludzi przez 20 milionów glukozy to wychodzi 35 kg czystego cukry na osobę w ciągu roku. Do tego należy doliczyć owoce i inne produkty naturalne posiadające cukier.

Zalety i wady spożywania dekstrozy

W tym wypadku działa złota zasada, że we wszystkim należy zachować umiar. Podstawową zaletą dekstrozy jest sprawianie, że nasze życie jest nieco słodsze i lepiej strawne. Praktycznie każdy napój dostępny w sklepie posiada jakąś formę cukru/słodzika. Fakt, że kupujesz czysty sok nie znaczy, że jest zdrowy, często ma więcej cukru od słodzonych napojów.

Ten słodki, przyjemny smak który zdecydowana większość lubi albo wręcz kocha może być powodem problemów. Choć istnieje, teoria że to dzięki cukrowi jesteśmy ludźmi i zeszliśmy z drzew. Po prostu pewnego pięknego dnia nasi przodkowie zasmakowali się w owocach leżących na ziemi, które podlegały już procesom fermentacji. Na początku zapach, a później smak zachęcił nas do częstszego przesiadywania pod drzewkiem niż na drzewku.

Kończąc tą dygresję, należy pamiętać że obecnie na świecie żyje około 124 milionów otyłych dzieci i 213 milionów z nadwagą. Jest to kilkudziesięciu procentowy wzrost w ciągu 40 lat. Walnie do tych liczb przyczyniła się Polska, gdy tylko rozpoczęły się lata 90 i nowe rozdanie, liczba otyłych dzieci zaczęła rosnąć.

Możesz tego nie wiedzieć, ale dekstroza w żywności to nie tylko napoje i słodycze. Praktycznie wszystko co kupujesz zawiera śladowe, bądź większe ilości cukru, nawet twój ulubiony keczup albo chleb z piekarni na rogu. Czasem warto spojrzeć na etykietę kupowanych produktów w rubrykę węglowodany, przyjść do domu i spojrzeć, ile się ich zjadło w przeciągu dnia.

O nadmiarze spożywania słodkich rzeczy jeszcze powiemy, teraz chcemy wspomnieć o kolejnej zalecie, która tym razem jest pełną zaletą, czyli zastosowanie medyczne. Dekstroza rozpuszcza się w roztworach które są podawane dożylnie w celu szybkiego zastrzyku cukru. Kiedyż życie z cukrzycą było bardzo nieciekawe, obecnie bywa to uciążliwe, ale postęp technologiczny pozwala na w miarę komfortowe życie.

Kreatyna a dekstroza

Kolejna zaleta jest zarezerwowana praktycznie dla sportowców. Jak wspomnieliśmy dekstroza pełni funkcję transportową. Dekstroza wspólnie z aminokwasami i kreatyną działa jak DHL tylko taki co jest zawsze na czas, wie gdzie jest konkretny adres, dostarcza przesyłkę w dobrym stanie… Dobra dekstroza jest bardziej jak transporter z filmu Transporter, pełen profesjonalizm. Konkretnie rzecz ujmując to insulina wyłapuje wspomniane elementy i dostarcza je do wątroby oraz co najważniejsze w przypadku sportów siłowych do mięśni.

Każda osoba która trenowała jakiś wymagający fizycznie sport albo była na siłowni przynajmniej kilkanaście razy, wie jak męczący dla organizmu może być trening. W trenowaniu siłowym nie chodzi o to żeby, zmęczyć się po 5 minutach. Mięśnie stają się większe dzięki mikro urazom, które są nadbudowywane z wykorzystaniem białka. Jednak aby doprowadzić do tych mikro urazów należy zmęczyć mięsień do jego granic. Żeby robić to regularnie należy odpowiednio się odżywiać, czasem wspomagając odżywkami. Szybkie przyjęcie po treningowo dekstrozy pozwala uzupełnić niedobory glukozy. Z tego powodu zaleca się spożywanie do godziny czasu po treningu posiłku węglowodowanego, ale coraz popularniejsze staje się myślenie o posiłku zbilansowanym zawierającym również białko.

W odniesieniu do sportowców należy wspomnieć o poruszanym już temacie paliwa dla organizmu. Funkcja transportowa to tylko jeden z elementów, dla których cukier jest istotny w diecie sportowca. Jak może wiesz kulturyści dbają o spożywanie konkretnej ilości tłuszczy, białka i węglowodanów na kilogram masy ciała. Każda osoba ma inne zapotrzebowanie na kalorie, ale pewne schematy się powtarzają. Cukier i kreatyna na treningu pomagają w osiąganiu lepszych rezultatów. Nie chodzi tu o jedzenie czekolady pomiędzy seriami, ale rozsądne podejście do tematu.
Dekstroza a otyłość i inne zagrożenia

Zostawmy sportowców, oni sobie poradzą, pomówmy chwilę o osobach, które nadużywają cukru gronowego w swojej diecie. Wspomnieliśmy, że podstawowym zagrożeniem dla spożywania nadmiernej ilości dextrozy jest otyłość, ale ta sama w sobie jest bardziej przyczyną innych chorób, niż chorobą samą w sobie (choć tak jest oficjalnie klasyfikowana).

Nasze organizmy potrzebują cukrów prostych w celu generowania energii, ale jeżeli ta energia nie zostanie zużyta zostanie zamieniona na tłuszcz. Najgorszym co można zrobić to spożywać cukier z tłuszczem. Zwiększona podaż dekstrozy w żywności prowadzić będzie do:

  • Chorób serca
  • Cukrzycy
  • Trądziku i innych problemów skórnych
  • Depresji
  • Niskiego poziomu energii

Zapewne zastanawia cię ostatni punkt mówiący o utracie energii. Zastanów się jak reagujesz po najedzeniu słodyczami/lodami/ciężkim jedzeniem. Twój zapał do pracy czy ruchu wcale się nie wzmaga, wręcz maleje.

Dekstroza dawkowanie

Ogólnie panujące rekomendacje zalecają spożycie 130 gramów węglowodanów każdego dnia dla przeciętnej budowy człowieka, z czego 10% to powinny być cukry proste. Należy pamiętać, że te założenia będą zupełnie inne dla osoby o ograniczonej aktywności fizycznej, dużej aktywności i pozbawionej aktywności (praca biurowa/dom).

Cały wpis jest poświęcony cukrom prosty, więc warto wymienić kilka produktów zawierających w sobie cukry złożone, tak aby zwiększyć twoją wiedzę. Dostarczenie wspomnianych 130 gram z cukrów prosty nie wpłynęło by na organizm w dobry sposób. Cukry złożone mają zdecydowanie dłuższy czas wchłaniania i jest ona bardziej regularny. Nie jest to nagły zastrzyk energii, a stopniowo uwalniana moc. Cukry złożone posiadają takie produkty jak: ryż, ziemniaki, kasza, pszenica i makarony.

Nadmierne dostarczenie dekstrozy do organizmu może wywołać hiperglikemię objawiającą się: wymiotami, nudnościami, odwonieniem i dusznościami. W przypadku osób chorych na cukrzycę, dokładnych informacji powinien udzielić lekarz.

Dekstroza pozostałe zastosowanie

Należy wspomnieć o tym że przemysł zaadoptował glukozę do wielu produktów nie tylko żywieniowych. Jak zapewne wiesz, włosy można postawić na cukier, między innymi ta właściwość została wykorzystana w produktach do pielęgnacji włosów. Branża kosmetyczna korzysta z cukru gronowego również w produktach do kąpieli, makijażu oraz pielęgnacji skóry.

Warto wspomnieć również, że dieta zwierząt również powinna składać się z odpowiedniego bilansu białek i węgli. Dlatego niektóre karmy zawierają w swoim składzie glukozę.

Dekstroza, gdzie kupić

Odpowiedź jest bardzo prosta w naszym sklepie. Vichemic oferuje najlepsze ceny detaliczne i hurtowe. W skład naszej oferty wchodzi Dekstroza monohydrat [14431-43-7], Dekstroza monohydrat dla mikrobiologii czda [14431-43-7], Glukoza bezwodna czda [50-99-7], Glukoza bezwodna oczyszczona [50-99-7].

Gwarantujemy produkty od najlepszych producentów, decydując się na zakup w naszym sklepie dostają Państwo w swoje ręce najlepszą dekstrozę dostępną na rynku.
Cena dekstrozy jest konkurencyjna, ale jeżeli znajdą Państwo lepszą ofertę zapraszamy do kontaktu, zobaczymy co da się zrobić.

Podsumowanie

Dekstroza to środek mający znaczący wpływ na organizmy biologiczne. Daje nam energię i sprawia, że mamy wystarczająco siły do przeżycia każdego dnia. Jednocześnie nie można przesadzić z jego przedawkowaniem. Będzie się wiązało to z problemami zdrowotnymi oraz spadkiem motywacji do działania. Dekstroza w roztworach podawanych dożylnie potrafi ratować życie, a jego proszkowe formy są popularnymi odżywkami dla sportowców. Jeżeli chcą Państwo zaopatrzyć się w ten produkt zachęcamy do odwiedzenia tej strony

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...