Kwas sulfanilowy

Kwas sulfanilowy lub kwas 4-aminobenzenosulfonowy to jest kwasem arylosulfonowym, który w dużej mierze stosowany jest do produkcji barwników azotowych takich jak pomarańcz metylowa.

Właściwości fizyczne i chemiczne


Wzór chemiczny określający kwas sulfanilowy to C6H7NO3S. Występuje pod postacią białego ciała stałego, o ile jest czysty, w komercyjnej formie często ma kolor białawy, albo nawet fioletowy wynikający z zanieczyszczeń związkami polianilinowymi.

Dobrze rozpuszcza się w roztworach zasadowych oraz przyzwoicie w roztworach silnie kwaśnych. .

Kwas sulfanilowy mogą być wytwarzane przez sulfonowanie z aniliny.

Zastosowanie


Głównym beneficjentem korzystającym z kwasu sulfanilowego są firmy produkujące barwniki oraz producenci leków sulfonamidowych. .

Jako że związek tworzy związki dwufazowe wykorzystuje się tą właściwość do analizy ilościowej z azotanów i azotynów jonu przez sprzęganie azotowe. .

Najpopularniejszym wykorzystaniem jest produkcja żółtego barwnika spożywczego, do rozjaśniania białego papieru czy jako dodatek do betonu. .

Kwas sulfanilowy można dostać w kilku klasach czystości, w naszym sklepie znajdą Państwo 3 opcje:

Kwas sulfanilowy cz [121-57-3]
Kwas sulfanilowy 99% czda [121-57-3]
Kwas sulfanilowy 98.5% do syntezy [121-57-3]

Kwas sulfanilowy w lekach



Sulfonamidy należą do najstarszej klasy leków przeciwdrobnoustrojowych i stosuje się w leczeniu ludzi oraz zwierząt od połowy XX wieku. Wykorzystuje się je zarówno w profilaktycznym jak i terapeutycznym leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz niektóre pierwotniaki (czynniki wywołujące malarię, toksoplazmozę itp.).

Nie należy stosować sulfonamidów w sposób stały, takie działanie spowodowało powstanie wielu szczepów bakteryjnych z wykształconą odpornością na kawas sulfanilowy. Dodatkowo regularne przyjmowanie leków tego typu może prowadzić do reakcji alergicznych, zmiany mikroflory jelitowej czy hamowania aktywności enzymów. Niemniej odpowiednie stosowanie daje zdecydowanie więcej pozytywów.

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...