kwas octowy

Kwas octowy przybiera postać bezbarwnej cieczy o charakterystycznym zapachu i kwaśnym smaku. Jego wzór chemiczny to CH3COOH. W przypadku wersji nierozcieńczonej można spotkać się z nazwą “lodowaty kwas octowy”. Sam w sobie jest rozpatrywano jako słaby kwas, jednak jego stężona wersja to kwas żrący, mogący powodować oparzenia skóry.

Produkcja

Kwa octowy powstaje głównie z produkcji przemysłowej w sposób syntetyczny i fermentację bakteryjną. Szacuje się, że aż 75% kwasu octowego powstaje w wyniki karbonylowania metanolu. Światowa produkcja kwasu octowego oscyluje wokół 10 miliona ton metrycznych rocznie.


Zastosowanie

Największą zaletą kwasu octowego jest jego uniwersalność, wykorzystywany jest w wielu przemysłach. Zacząć należy od faktu, że jest to odczynnik stosowany w produkcji octanu celulozy wykorzystywanej przy filmach fotograficznych (odchodzi do lamusa).

Jest to również środek wykorzystywany w produkcji polioctanu winylu który znajduje zastosowanie w klejach do drewna i włóknach syntetycznych.

Kwas octowy znajduje się w zasobniku każdej gospodyni domowej jako środek, odkrzaczając-odkamieniający.

Przemysł spożywczy również nie omieszkał przepuścić okazji na wykorzystanie kwasu octowego i używa go jako regulatora kwasowości o oznaczeniu E260.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3