nadmanganian potasu
Nadmanganian potasu to związek chemiczny o fioletowo-czarnej barwie, występujący pod postacią krystalicznego ciała stałego, rozpuszczalnego w wodzie. Stosuje się go głównie w przemyśle chemicznym oraz laboratoriach. Synonimami nadmanganianu potasu są Kryształy Condy’ego oraz Hypermangan.
Produkcja
Wytwarzanie na skalę przemysłową odbywa się z dwutlenku manganu występującego również jako pirolusyt mineralny. Następnie łączy się MnO2 z wodorotlenkiem potasu i ogrzewa, produktem końcowym jest manganian potasu, aby powstał nadmanganian należy utlenić elektrolitycznie manganian w środowisku alkalicznym.
Zastosowanie
Przemysł ceni sobie głównie jego silne właściwości utleniające. Pierwszym zastosowaniem o którym należy powiedzieć jest pomoc w leczeniu chorób skóry, od grzybicy po pęcherzyce. Jest na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia.
Przy uzdatnianiu wody stosuje się go jako środek usuwający żelazo i siarkowodory ze studni.
Nadmanganian potasu to odczynnik występujący w syntezie związków organicznych. Stosuje się go również w jakościowej analizie organicznej.
Wśród mniej znanych zastosowań znajdują się, konserwacja owoców, wywoływanie kontrolowanych pożarów, element zestawów przetrwania i starzenie rekwizytów filmowych.