witamina C
Kwas askorbinowy popularna Witamina C (E300) w przypadku wielu organizmów żywych jest niezbędna do funkcjonowania. Najłatwiejszym sposobem na jej dostarczenie jest jedzenie produktów z wysoką zawartością Witaminy C np. owoce cytrusowe, albo korzystać z suplementów diety. Ma wpływ na naprawę tkanek i produkcję niektórych neuroprzekaźników. jednak najbardziej znane jest jej działanie wzmacniające układ odpornościowy, choć mitem jest jej pozytywne działanie w przypadku przeziębień, z wyłączeniem potwierdzonego faktu mówiącego, że regularne dostarczanie do organizmu witaminy C skraca przeziębienie, gdy już takie dopadnie człowieka.
Produkcja witaminy C
Witamina C produkowana jest na przemysłową skalę, a wytwarza się ją z glukozy. Można to robić na dwojaki sposób z których pierwszym jest proces Reichsteina istniejący od lat 30 zeszłego wieku, opiera się na fermentacji wstępnej po której następuje czysto chemiczny proces. Natomiast drugi z procesów wynaleziony w Chinach dorzuca dodatkową fermentację w celu ograniczenia późniejszych etapów chemicznych. Chiny są głównym graczem na rynku, produkując 95% całej podaży kwasu askorbinowego.
Zastosowanie Witaminy C
Z witaminy C największy pożytek ma przemysł medyczny i farmakologiczny. Kwas askorbinowy ma decydującą rolę w leczeniu szkorbutu będącego efektem wcześniejszego niedoboru witaminy C. Wieloletnie badania potwierdziły również, że regularne zażywanie witaminy C sprawia, że organizm jest w stanie skrócić i załagodzić efekty przeziębienia, nawet do 14% u dzieci i 8% u dorosłych. Kolejnym aspektem jest pomoc w leczeniu raka, niestety nie chodzi o bezpośrednie przełożenie na wyleczalność, ale zmniejszenie skutków innych metod leczenia.
Branżą która ochoczo korzysta z dobrodziejstw witaminy C jest branża suplementacyjna, oferująca kwas askorbinowy pod postacią tabletek, proszku albo napojów. Witamina C to również popularny dodatek w żywności np. w owocach w puszcze, napojach i koncentratach, w Europie występuje pod oznaczeniem E300.