Wodorotlenek sodu lub po prostu soda kaustyczna czy też soda żrąca to jeden z najpopularniejszych związków chemicznych. Właściwości tego związku to przede wszystkim higroskopijność. Jeśli piszemy o właściwościach to nie można zapomnieć o tym, że bardzo łatwo łączy się z dwutlenkiem węgla. Przez te właściwości zaleca się przechowywanie wodorotlenku sodu w szczelnych pojemnikach.
Soda kaustyczna to związek nieorganiczny, które się cechują bardzo silną zasadą. W przypadku stanu stałego, soda kaustyczna to zazwyczaj biały proszek. W wodzie rozpuszcza się bardzo dobrze, tworząc bezbarwną oraz bezwonną ciecz. Jaka jest szkodliwość tego związku oraz gdzie znajduje zastosowanie?
Wodorotlenek sodu zastosowanie
Wodorotlenek sodu ma bardzo szerokie zastosowanie. Zastosowanie tego związku chemicznego jest naprawdę tak szerokie, że znajduje miejsce praktycznie w każdej branży. Żeby lepiej nakreślić jak uniwersalny jest to związek chemiczny to przytoczymy parę przykładów. Pierwszym zastosowaniem wodorotlenku sodu jest przemysł kosmetycznych. Wiele osób szuka sklepu, który sprzedaje ten środek, bo chcą wytworzyć mydło twarde. Poza tym w tej branży soda kaustyczna używana jest także do produkcji takich kosmetyków jak maseczki złuszczające czy po prostu inne środki myjące.
Jeśli masz spory ogród i używasz różnych środków do ochrony swoich roślin to całkiem możliwe, że spotkałeś się ze środkiem, który w swoim składzie ma właśnie wodorotlenek sodu. To właśnie ta substancja jest stosowany na dużą skalę w sadach i ogrodach. Żeby uzmysłowić tobie jak szerokie jest zastosowanie tego środku to przytoczymy przykład z branży papierniczej. Ług sodowy używany jest do produkcji papieru.
Przemysł papierniczy, przemysł środków ochrony roślin oraz branża kosmetyczna to tylko wierzchołek góry lodowej. Zastosowanie także znajdują tutaj takie branże jak oczywiście cały przemysł farmaceutyczny i chemiczny.
Ten nieorganiczny związek chemiczny pomogą ludzkości każdego dnia, choćby przy uzdatnianiu wody poprzez regulację pH. Pisząc o zastosowaniu nie można zapomnieć o przemyśle budowlanym, który w Polsce zalicza sporę wzrosty, z roku na roku. Soda kaustyczna znajduje zastosowanie w przypadku plastyfikatorów, które są używane na budowanie w celu zwiększenia elastyczności niektórych elementów czy też obniżenie temperatury, zeszklenia. Nie można tutaj zapomnieć o przemyśle środków czystości, który jest również bardzo popularny.
Wodorotlenek sodu do mydła
Na pewno znajdziemy tutaj nie jednego miłośnika mydlarstwa. Jak wspominaliśmy wcześniej wodorotlenek sodu do produkcji mydła nadaje się idealnie. Jeśli planujemy produkcję to będziemy potrzebować nie tylko wodorotlenek sodu, ale także wodę destylowaną oraz np. oliwę z wytłoczonych oliwek (tutaj w zależności od przepisu). Jeden kilogram sody kaustycznej NaOH starczy nam na około 10 kilogramów mydła.
Przypomnijmy, że cena tego związku to parę złotych za kilogram. Jeśli mamy już wszystkie składniki, a dodatkowo wyposażyliśmy się w termometr oraz wagę kuchenną to możemy działać. Pierwszym krokiem do produkcji mydła będzie rozgrzanie oliwy do około 100 stopni Celsjusza. W tym czasie wsyp naszą sodę kaustyczną do wody destylowanej. Tutaj oczywiście NaOH wejdzie w reakcję egzotermiczną – stworzyliśmy właśnie ług.
Teraz obie substancje musimy doprowadzić do temperatury około 40 stopni, po nastąpieniu tego łączymy i mieszamy. Mieszamy aż do czasu powstania gęstej konsystencji. Teraz możemy wlać ją do naszej, wcześniej przygotowanej formy.
Jak widzimy produkcja mydła nie jest skomplikowana. Wodorotlenek sodu do mydła jest wykorzystywany za każdym razem, więc warto mieć parę kilogramów jeśli myślisz o produkcji własnego mydła.
Można by pomyśleć że zastosowanie wodorotlenku sodu jest praktycznie nieskończone. Jeśli ktoś szuka sklepu to najprawdopodobniej będzie chciał wykonać po prostu zwykłe, twarde mydło. Niektóre firmy szukają sklepu, bo jest to środek niezbędny do produkcji niektórych produktów. Od zwykłego Kowalskiego, po duże koncerny, aż po sadowników czy rolników – zastosowanie tego środka znajduje każdy. Warto zatem wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Poniżej szkodliwość tego środka.
Wodorotlenek sody szkodliwość
Warto zapoznać się z szkodliwością tego związku chemicznego. Jak wiemy bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z chemią. Zastosowanie tego środka jest tak bardzo szerokie, że z tym związkiem chemicznym może mieć do czynienia każdy. Dlatego ważna jest świadomość i wiedza na temat tego nieorganicznego związku chemicznego jakim jest wodorotlenek sodu.
Czy szkodliwość tego związku może być wysoka? Nie bez powodu inna nazwa, nazwa zwyczajowa to soda żrąca. W zależności od tego w jaki sposób mamy do czynienia z tym związkiem oraz w jakim stanie skupienia jest wodorotlenek sodu to szkodliwość może być na różnym poziomie. Zacznijmy od pary czy pyłu – tutaj szkodliwość może być bardzo bolesna. Jeśli nasze oczy będą miały styczność z parą, pyłem tego związku to możemy być pewni, że spotkają nas takie konsekwencje jak: łzawienie oczu, szczypanie i pieczenie. Ucierpią również nasze płuca, bo tutaj pojawi się praktycznie natychmiastowo pieczenie, uczucie duszenia, często pojawia się także kaszel.
Związek wodorotlenku sodu jest także szkodliwy dla naszej skóry. Jeśli chcemy ominąć takich przykrych skutków jak zaczerwienienie, pęcherzy na naszych dłoniach czy nawet w niektórych sytuacjach martwicy to koniecznie stosujemy odpowiednie środki ostrożności. Wodorotlenek sodu to nie jest zabawka, jest to środek, który pomaga w produkcji wielu przydatnych produktów. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach kontakt z tą substancją może doprowadzić do wstrząsu, a nawet zapaści.
Jeśli spożywamy wodorotlenek sodu drogą pokarmową to możemy być pewni, że spotka nas oparzenie naszej błony śluzowej. Wodorotlenek sodu może spowodować wewnętrzne krwawienie i doprowadzić do zgonu. Zatrucie tym środkiem nie jest trudne, więc to powinien być kolejny punkt na naszej liście ostrożności z tym związkiem nieorganicznym. Mówimy tutaj oczywiście o dużych ilościach. Nie zapominajmy, że przemysł spożywczy również korzysta z tego środka. Regulator kwasowości E524 to dodatek do żywności, który zawiera właśnie między innymi wodorotlenek sodu. Cena tego środku jest niewielka, więc dlatego zastosowanie jest tak szerokie, gdyż niewielkimi nakładami finansowymi możemy zdziałać naprawdę wiele.
Uwaga: wodorotlenek sodu jest głównym składnikiem preparatów do czyszczenia dlatego podczas porządków warto wyposażyć się w rękawiczki ochronne.
Wodorotlenek sodu – gdzie kupić? Ile kosztuje, czyli cena sody kaustycznej
Zanim zadasz pytanie gdzie kupić wodorotlenek sodu to najpierw poznaj cenę tego związku. Wszystko zależy od tego w jakiej ilości kupisz ten związek. Cena w przypadku dużych ilości to kilka złotych za jeden kilogram. Cena zatem jest naprawdę przystępna. Zdarzają się sklepy, które oferują sodę kaustyczną w naprawdę promocyjnych cenach, więc jeśli szukasz informacji gdzie kupić ten związek to szukaj sklepów internetowych. Sklep internetowy w przypadku chemii ma naprawdę niskie ceny w porównaniu do sklepów stacjonarnych.
Jeśli znasz już cenę oraz wiesz gdzie kupić ten związek to przejdźmy do najczęstszych pytań:
Wodorotlenek sodu – najczęstsze pytania
W polskim szkolnictwie możemy znaleźć sporo zadań z chemii, które zawierają pytania na temat tego związku nieorganicznego. Popularne zadanie typu: uzupełnij schematy doświadczeń chemicznych w których otrzymasz wodorotlenek sodu czy pytania – wodorotlenek sodu zalicza się do elektrolitów czy nieelektrolitów to dość częste pytania w książkach chemii.
Wyjaśnij dlaczego wodorotlenek sodu jest mocną zasadą
Pytanie dlaczego wodorotlenek sodu jest mocną zasadą jest praktycznie w każdej książce. Chodzi tutaj o fakt, że wodorotlenek sodu ma spolaryzowaną relację z tlenem – dlatego jest mocną zasadą.
Wodorotlenek sodu zalicza się do elektrolitów czy nieelektrolitów
Jednym z łatwiejszych pytań to pytanie czy wodorotlenek sodu zalicza się do elektrolitów czy nieelektrolitów. Oczywiście poprawną odpowiedzią na te pytanie jest, że wodorotlenek sodu zalicza się do elektrolitów.
Skoro już wiesz gdzie kupić wodorotlenek sodu, znasz najpopularniejsze zastosowanie go oraz zaznajomiłeś się z szkodliwością tego związku to życzymy udanych zakupów.
Podobne wpisy
Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.
Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych. Co to jest substancja chemiczna? Substancja chemiczna to subs...
Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat. Surowce chemiczne w przemyśle Surowce ch...