Odczynniki chemiczne co to jest i gdzie kupić?

Odczynniki chemiczne co to, do czego służą i gdzie je można kupić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w przygotowanym przez nas artykule. Odczynniki chemiczne przydatne są dzisiaj nie tylko w laboratoriach naukowych do przeprowadzania doświadczeń, lecz wykorzystywane są również w wielu gałęziach przemysłu.

Co to są odczynniki chemiczne?

Odpowiadając na pytanie, co to jest odczynnik chemiczny, podpowiadamy, że odczynnikiem może być substancja, roztwór lub mieszanina, specjalistycznie przygotowana pod kątem zastosowania jej w pracach laboratoryjnych, do przeprowadzania reakcji chemicznych lub innych czynności.

Odczynniki chemiczne dzielą się ze względu na stopień czystości na:

 • odczynniki techniczne (techn.) – są to zwykle nierafinowane substancje o czystości w zakresie 90-99% głównego składnika;
 • odczynniki czyste (cz.) – mają w składzie substancje o klasie czystości 99-99,9%, stosowane są do podstawowych prac laboratoryjnych w skali decygramowej, w celach edukacyjnych oraz w wielu gałęziach przemysłu, a także jako substraty do syntez oraz substancje pomocnicze;
 • odczynniki czyste do analizy jakościowej (cz.d.a.) – mają w swoim składzie 99,9-99,99% głównej substancji, dzięki czemu wykorzystuje się je do precyzyjnych eksperymentów oraz analiz jakościowych.

Do czego służą?

Odczynniki chemiczne mają szerokie zastosowanie w laboratoriach chemicznych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest prawidłowe przygotowanie powierzchni i materiałów. Mają zastosowanie w wielu branżach, m.in. chemia spożywcza, przemysł farmaceutyczny, chemia budowlana, tworzywa sztuczne, galwanotechnika czy przemysł nawozowy. Do czego służą odczynniki chemiczne? Przede wszystkim:

 • do przeprowadzania powtarzalnych i przewidywalnych procedur przy analizie chemicznej,
 • do działań pomiarowych, w szacowaniu wyniku danej reakcji różnych pierwiastków i minerałów,
 • do produkowania innych substancji,
 • do celów edukacyjnych, np. w szkołach i uczelniach.

Przykłady odczynników chemicznych

Jest wiele odczynników chemicznych o licznych zastosowaniach, poniżej wybrane przykłady.

 • kwas siarkowy – znajduje zastosowanie w wielu procesach i przeprowadzeniu analiz, m.in. do wytwarzania innych kwasów, barwników, sztucznych włókien, nawozów czy materiałów wybuchowych.
 • kwas solny – jeden z najważniejszych kwasów o wszechstronnym zastosowaniu w przemyśle, np. do oczyszczania powierzchni metali oraz do analizy minerałów w geologii.
 • nadtlenek wodoru – jego 3% roztwór to znana woda utleniona do odkażania ran, roztwory 3-15% wykorzystuje się do produkcji wybielaczy, a roztwory powyżej 30% do barwników ogrodniczych, a także do paliwa rakietowego.
 • wodorowęglan sodu – znana soda oczyszczona, wykorzystywany również do regulacji pH w dodatkach do żywności, w napojach musujących, gaśnicach pianowych oraz jako substancja pochłaniająca zapachy.
 • mrówczan amonu – odczynnik analityczny, stosowany również jako chemikalia do syntez.
 • gliceryna – stosowana głównie w przemyśle kosmetycznym do pomadek, kremów, jest surowcem do syntezy wielu związków chemicznych.
 • aceton – rozpuszczalnik, stosowany również do produkcji leków, farb, lakierów i środków czyszczących.
 • siarczan magnezu – wykorzystywany m.in. do produkcji stali i żelaza, drukowania i farbowania oraz w przemyśle skórzanym i ceramicznym.
 • kwas cytrynowy jednowodny – stosowany m.in. jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz w żywności (znany kwasek cytrynowy), a także jako środek czystości.

Gdzie kupować odczynniki chemiczne?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić odczynniki chemiczne, polecamy sprawdzone miejsca specjalizujące się w ich dystrybucji, jak sklep z odczynnikami chemicznymi Vichemic Industries. Znajdziesz w niej nie tylko odczynniki chemiczne czyste i czyste do analizy jakościowej, ale również surowce chemiczne pochodzące od renomowanych producentów. Dzięki temu masz pewność, że odczynniki chemiczne dotrą w bezpieczny sposób na wskazany adres i zostaną właściwie zabezpieczone na czas transportu. Oferujemy setki odczynników oraz substancji chemicznych, jesteśmy również w stanie sprowadzić te produkty, których nie ma na stałe w naszej ofercie na stronie internetowej.

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...