PH skóry człowieka

Wyjątkowo ciekawym tematem, bo tyczącym się każdego z nas jest pH naszej skóry. Na co dzień nie zastanawiamy się nad takimi rzeczami, o ile kobiety jeszcze zwracają na to uwagę przez stosowanie kosmetyków, tak wielu mężczyzn nie ma bladego pojęcia jakie pH ma ich skóra oraz dlaczego warto o nią dbać.

Gdyby posłużyć się definicją skóry rodem z wikipedii otrzymamy informację, że jest to elastyczna i miękka tkanka pokrywająca ciało kręgowca. To o czym warto pamiętać, to fakt że ludzie posiadają dwie warstwy skóry, naskórek i skórę właściwą. Ten pierwszy spełnia rolę wodoodporności oraz bariery przeciw zakażeniom, natomiast ta druga bierze udział w termoregulacji i wydalania łoju, wody i innych substancji.

Skóra jako całość to istna bariera ochronna przed światem zewnętrznym zapewniająca nam ochronę i to dlatego warto o nią dbać nie tylko ze względów estetycznych. PH skóry jest narażone na wiele czynników degradujących jak zanieczyszczenia, zmiany temperatury w krótkim okresie czy wystawienie na działanie szkodliwych chemikaliów.

Stosowanie produktów kosmetycznych stabilizujących pH skóry pomaga chronić tą naturalną barierę.

Co to jest pH?

Chemia rzadko kiedy należy do ulubionych lekcji w szkole średniej. Zazwyczaj jest nieciekawie prowadzona, a sama tematyka, która potrafi być naprawdę interesująca, bo traktuje o naszym świecie tylko w mikroskali jest sprowadzona do wykuwania wzorów. Może dlatego takie podstawy jak to czym jest pH nie pozostają nam w głowie, ale koniec tej dygresji.

PH w chemii należy rozumieć jako potencjał wodoru czy aktywność jonów wodorowych w roztworach na bazie wody. Do określenia pH wykorzystuje się prostą skalę w przedziale 0 -14, gdzie liczba 7 pełni rolę pH neutralnego. Liczby od 7 w dół określane są jako pH kwaśne, przy czym im niżej tym jest ono bardziej kwaśne, a te powyżej 7 reprezentują pH zasadowe bądź też bezkwasowe.

Przykładowo pH cytryny wynosi 2, kawy 5, krwi 7.4, wody morskiej 8 a wybielacz 13,5. Pozornie różnice w liczba są nieduże, ale trzeba tu zaznaczyć że skala pH przebiega logarytmicznie a nie liniowo. W prostym przełożeniu oznacza to że pH 3 jest 100 razy silniejsze od pH 5.

Jakie jest pH skóry?

Czas wrócić do głównego wątku, zatem jakie pH ma skóra? Różne, ale uśrednione wyniki na badanych osobach wskazują na wartość 4.7.

PH skóry nie jest stałe i ulega zmianie np. poprzez procesy starzenia się, noworodek ma pH skóry 7. Oprócz wieku należy wspomnieć o płci, skóra mężczyzny jest bardziej „kwaśna” niż skóra kobiety, ale dla obu płci wraz z wiekiem pH jest coraz bardziej kwaśne.

Istnieje wiele czynników zewnętrznych wpływających na stan naszej skóry:

  • Temperatura
  • Zanieczyszczenia
  • Zbyt częste mycie
  • Kosmetyki alkaliczne
  • Chemikalia
  • Potliwość
  • Trądzik

PH skóry nie jest jednolite dla całego organizmy i potrafi naprawdę znacząco się różnić. Gdy przyjrzymy się obszarom mniej narażonym na urazy jak pachy czy okolice narządów płciowych pH będzie bardziej zbliżone do naturalnej kwasowości. W przypadku pach dochodzi kwestia kosmetyków oddziaływujących na potliwość organizmów, przez co można oczekiwać, że pH w tym miejscu będzie zbliżone do 6,5 pkt.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku twarz, rąk czy klatki piersiowej, gdyż te części ciała są zdecydowanie częściej wystawione na działanie warunków pogodowych.

Na skórze znajduje się również coś takie co nazywamy płaszczem kwasowym. Odgrywa on istotną rolę w ochronie powierzchni skóry oraz jej dolnych warstw przed zagrożeniami zewnętrznymi.

Dlaczego pH skóry ma znaczenie?

Nieutrzymywanie pH na odpowiednim poziomie, może być przyczyną problemów np. chorób skóry albo odczuwania suchości po myciu mydłem.

Jak zadbać o dobre pH skóry?

Dbanie o pH skóry jest rzeczą, którą może robić każdy z nas. Jedną z podstawowych rzeczy jest zadbanie o swoje zdrowie i wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia. Warto również dopomagać sobie odpowiednimi kosmetykami wspomagającymi barierę ochronną. W przypadku dłoni czy twarzy dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kremów uwzględniających naturalne pH.

Nie każdy produkt jest oznaczony konkretnym poziomem pH, nie jest to jednak duży problem, gdyż większość produktów do posiada obecnie zrównoważone pH. Zresztą zapewne zauważasz w reklamach kosmetyków, że kwestia pH produktów jest jedną z kluczowych.

Zrównoważone pH oznacza, że produkt zawiera pH na poziomie od 4 do 7 czyli, odpowiadające zdrowej skórze. Oczywiście zdarzą się produkty, które będą wybiegać poza ten zakres, ale nie powinno to być powodem do większego niepokoju.

Jak pokazują badania, łagodne zaburzenia pH skóry są tymczasowy. Nasz organizm jest pod wieloma względami bardzo sprawną maszyną i tyczy się to również skóry której pH wyrównuje się do normalnego poziomu w ciągu godziny po zastosowaniu preparatów o nico wyższym lub niższym pH od zalecanego.

Jednak należy pamiętać, że w przypadku większych różnic w pH ten powrót do normalności zajmie dużo więcej czasu. Zwracaj więc latem uwagę na to jakiego kremu przeciwsłonecznego używasz, jeżeli nie chcesz mieć problemów ze skórą.

Trwałe stosowanie produktów o nieodpowiednim pH prowadzi do widocznego uszkodzenia skóry.

Przykładowe pH różnych środków:

  • Środki czyszczące – 4,5 – 7
  • Nawilżacze – 5 – 7
  • Serum – 4 – 6

Wbrew pozorom nakładanie kilku różnych preparatów z różnym pH nie szkodzi skórze, można nakładać je jednocześnie.

Jak sprawdzić pH skóry?

Na szczęście sprawdzenie pH skóry jest procesem dość łatwym i możliwym do zrobienia w domowym zaciszu. W internecie można znaleźć wiele zestawów do pomiarów pH, które pokazują dobre wyniki.

Inną metodą jest skorzystanie z oferty dermatologa, który może zbadać pH w swoim gabinecie.

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo produkty wykorzystywane w produkcji kosmetyków.

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...