Sól potasowa – chlorek potasu

Sól potasowa, znana również jako chlorek potasu to substancja doskonale sprawdzająca się zarówno w nawozach potasowych jak i żywności. Z tego artykułu dowiesz się jakie zastosowania ma sól potasowa, jaka jest jej cena oraz jaki wzór ją opisuje.

Czym jest sól potasowa?



Na wstępie wypada powiedzieć czym jest sól potasowana, a jest ona solą halogenku metalu w skład której wchodzą potas i chlor, stąd określenie chemiczne chlorek potasu. Odnośnie właściwości fizycznych mamy do czynienia z bezwonnym, białym bądź bezbarwnym ciałem stałym rozpuszczalnym w wodzie.

Wzór chemiczny to KCI

Określenie soli potasowej nie jest bez podstawne, chociażby z tego względu, że roztwory chlorku potasu smakują podobnie jak sól. Stosuje się ją w nawozach, medycynie, przemyśle żywieniowym oraz przemyśle, ale o dokładnym zastosowaniu za chwilę.

Występuje naturalnie pod postacią minerału zwanego Sylwinem, występującego na terenie Niemiec, Ukrainy, Kanady czy Polski na Kujawach.

Jak się produkuje?



Proces produkcji opiera się na odłączeniu chlorku potasu z wspomnianego minerału, albo karnalitu. Sól potasową można również ekstrahować ze słonej wody morskie, a następnie podaje się go krystalizacji z roztworu lub floatację. Co ciekawe stanowi również produkt uboczny produkcji kwasu azotowego z azotanu potasu i kwasu solnego.

Największa część produkcji przemysłowej jest wykorzystywana w produkcji nawozów oraz do celów przemysłowych. Największy udział w światowej produkcji soli potasowej ma Kanada, wynosi on ponad 30% całej światowej produkcji.

Istnieje możliwość produkowania chlorku potasu w laboratoriach, mija się to z celem gdyż jest łatwo dostępny i tani w produkcji. Jednak można uzyskać go przez potraktowanie wodorotlenku potasu kwasem chlorowodorowym.

KOH + HCl → KCI + H 2 O

Sól która powstanie w ten sposób może zostać oczyszczona przez zastosowanie procesu rekrystalizacji.

Ostatnia metoda, o której wypada wspomnieć to spalanie potasu w obecności chloru gazowego.

Sól potasowa zastosowanie



Sól potasowa to popularny element w nawozach, gdzie chlorek potasu wykorzystywany jest do produkcji nawozu wspomagającego wzrost dużej ilości roślin, które często mają ograniczony dostęp do potasu z gleby.

Pozostając przy rolnictwie, trzeba powiedzieć również o tym, że jest to dodatek do pasz dla zwierząt, ma na celu poprawę wartości odżywczych pasz co skutkuje zdrowszym zwierzętami.

W przypadku zastosowania medycznego, należy pamiętać o tym, że potas jest niezbędny do funkcjonowania organizmu człowieka. Potas to jeden z głównych elektrolitów w komórkach, jest obecny przy budowie aminokwasów i białek.

Doustne dawkowanie potasu pod postacią tabletek stanowi element leczenia zbyt niskiej ilości potasu w organizmie. Jest to podstawowy lek znajdujący się na listach leków Światowej Organizacji Zdrowia.

Dalej mamy zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle. Spotkałeś się zapewne z posypywaniem zimą dróg solą. Chlorek potasu znajduje się w produktach odladzających, bezpieczniejszych dla zwierząt i roślin. Stosowano go również w środkach gaśniczych, ale obecnie został wyparty przez wodorowęglan potasu.

Popularnym zastosowaniem są również aspekty kulinarne. Chlorek potasu stosuje się jako zamiennik soli do żywności. Problemem jest jego nienajlepszy smak więc często trzeba mieszać go ze solą stołową.

Niestety w internecie można natknąć się na wiele bardzo dziwnych artykułów zatytułowanych „śmiertelna trucizna w jedzeniu” oczywiście jest to sposób na ściągnięcie czytelnika. O faktycznej szkodliwości soli potasowej piszemy w dalszej części artykułu.

Sól potasowa stanowi popularny i bezpieczny dodatek do żywności, a eksperci zachęcają producentów spożywczych do zastępowania sodu właśnie chlorkiem potasu.

Sól potasowa cena



Jaka jest cena chlorku potasu tudzież soli potasowej? Relatywnie niska, jak wspomnieliśmy jest to surowiec chemiczny, którego produkcja nie wiąże się z dużymi kosztami i jest dostępny w wielu miejscach na świecie, dzięki czemu może być dystrybuowany w atrakcyjnych cenach. W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo dwa warianty chlorku potasu:

Chlorek potasu 99% oczyszczony – cena od 24,99zł
Chlorek potasu 99,5% czda – cena od 22,99zł

Jak widzisz koszty są atrakcyjne zarówno dla klienta indywidualnego jak i hurtowego.

Chlorek potasu to silna trucizna?



Zgodnie z wyświechtanym powiedzeniem, nawet woda w za dużych ilościach może okazać się trucizną. Chlorek potasu spożywany w odpowiednich ilościach nie stanowi zagrożenia dla organizmy. Sytuacja zmienia się, gdy jego stężenie będzie przekraczać normy, wtedy można mówić o toksycznym działaniu.
Śmiertelna dawka w przypadku doustnie spożywanego chlorku potasu wynosi 2,5g na każdy kilogram masy ciała. Pewnie zastanawiasz się czy to dużo? Brzmi groźnie, ale jak porównamy to do śmiertelnej dawki dla chlorku sodu, czyli pospolitej soli kuchennej to ona ma próg na poziomie 3,75g/kg masy ciała. Wyobrażasz sobie jako 70kg osoba zjeść 262,5 gram soli kuchennej? Byłoby to raczej ciężkie zadanie, a jak dodasz do tego fakt, że sól potasowa występuje w mniejszych ilościach, naprawdę ciężko zatruć się przez przełyk.

Sytuacja staje się bardziej niebezpieczne w przypadku dożylnych preparatów, które są stosowane np. podczas ostatnie zastrzyku podawanego podczas eutanazji. Jest to bardzo silna trucizna, która wpływa na sposób działania mięśnia sercowego.

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...