Surowce chemiczne – zastosowanie w przemyśle

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.

 

Surowce chemiczne w przemyśle

 

Surowce chemiczne posiadają różny skład, dlatego też różnią się od siebie właściwościami. Z tego powodu wykorzystuje się je w różny sposób. Surowce chemiczne to jeden z rodzajów surowców mineralnych. Wydobywa się je w formie kopaliny, która następnie jest obrabiana na użytek przemysłowy. Ich zróżnicowane właściwości pozwalają na wykorzystywanie ich niemal wszędzie. Mają zastosowanie w przemyśle budowlanym, spożywczym, mogą też służyć do produkcji nawozów sztucznych. Do surowców chemicznych można zaliczyć także surowce pochodzenia organicznego, używane jako paliwa.

Z procesami chemicznymi mamy do czynienia na co dzień w wielu dziedzinach. W dzisiejszym świecie korzystać możemy z innowacyjnych rozwiązań, tworzonych przez naukowców. Korzystając z oferty doświadczonych firm, możliwy jest dostęp do najwyższej jakości surowców chemicznych i spełnienie wymagań nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Przykłady zastosowania surowców chemicznych

 

Surowce chemiczne mają zróżnicowane zastosowanie, są jednak używane w podobnych celach. Dużą część surowców chemicznych pozyskiwanych naturalnie można wykorzystać do wyprodukowania innych związków chemicznych, które w naturalnych warunkach występują rzadko albo wcale. Później uzyskane w ten sposób związki wykorzystuje się w przemyśle. Zdarza się, że zastosowanie surowca jest bardzo wąskie, jednak pozyskane z niego związki mogą być użyte na dużo większą skalę.

Poniżej prezentujemy przykładowe zastosowanie surowców chemicznych.

 

Przemysł budowlany

 

Surowce budowlane mają szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym. Wykorzystuje się je do produkcji betonu, cementu, kamieni budowlanych czy piasków posadzkowych. Ważne, by surowce chemiczne wyróżniała wysoka jakość, ponieważ dzięki temu stworzyć można optymalny produkt końcowy. Dzisiejszy przemysł budowlany nie byłby możliwy bez wysoko rozwiniętej chemii budowlanej. Trwałe materiały budowlane stworzyć można dzięki korzystaniu z właściwie dobranych surowców budowlanych.

 

Przemysł spożywczy

 

Popularny surowiec chemiczny, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym to chlorek sodu NaCl, nazywany również halitem. To sól kamienna, którą wszyscy doskonale znamy. Zwykle występuje pod postacią diapira (wysadu solnego). Gdzie jeszcze używana jest chemia spożywcza? Wykorzystuje się ją w celu konserwacji żywności oraz poprawy smaku potraw. Inne przykłady surowców chemicznych dla przemysłu spożywczego to dodatki dodawane do żywności, np. esencja octowa używana do produkowania marynat, sosów, serów topionych, czy też kwas masłowy stosowany do wyrobu esencji owocowych.

 

Przemysł nawozów

 

Do surowców do nawozów zaliczyć można mocznik, nawozy NPK, chelaty, azotany, nawozy mikroelementowe, chlorki, fosforany, kwasy, siarczany, związki chelatujące i inne. Dzięki nim możliwe jest stworzenie nawozów mineralnych, potrzebnych do skutecznej uprawy roślin. Surowce do nawozów wzbogacają gleby w składniki pokarmowe. To pozwala na efektywny rozwój roślin oraz polepszenie właściwości chemicznych, biologicznych i fizycznych gleby.

Surowce chemiczne posiadają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki swoim różnorodnym właściwościom, możemy spotkać je w przemyśle nawozów, budowlanym czy spożywczym. Sklep online Vichemic Industries jest przedstawicielem wielu światowych producentów i ma w swojej ofercie szeroki asortyment surowców chemicznych, które wykorzystać można w wielu branżach. Wysokiej jakości surowce chemiczne umożliwiają stworzenie wartościowego produktu końcowego, dlatego też warto w takim przypadku sięgać po sprawdzone rozwiązania.

 

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...