2-aminoetanol

Etanoloamina występuje również pod nazwami 2-aminoetanol, monoetanoloamina i skrótowo ETA lub MEA. Wzór chemiczny tego związku organicznego to HOCH2CH2 NH2(C2H7NO). 2-aminoetanol wytwarzany jest dzięki obróbce tlenku etylenu wodnym roztworem amoniaku.

Zastosowanie

Monoetanoloamina wykorzystywana jest w produkcji detergentów, emulgatorów, past, środków farmaceutycznych, inhibitorów korozji i półproduktów chemicznych np. etylenodiaminę. To są te najbardziej przyziemne zastosowania etanoloaminy, ale istnieją również bardziej przemysłowe mające wpływ na środowisko.

Aminny to słabe zasady, nie inaczej jest w przypadku etanoloaminy. Ta właściwość jest wykorzystywana przy oczyszczaniu gazu. Płukanie monoetanoloaminą może prowadzić do zmniejszenia zmian klimatu co wpłynie na unowocześnienie przemysłu węglowego. Roztwory myjące etanoloaminy nadają się do recyklingu.

Wśród innych zastosowań znajdziemy wykorzystanie 2-aminoetanolu jako regulator pH w kosmetykach. Medycyna zaadoptowała MEA do leczenia hemoroidów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.