dekstroza

Dekstroza to nieco mniej popularna nazwa opisująca glukozę, cukier gronowy albo D- glukoza. Jest to prosty cukier najczęściej wytwarzany z kukurydzy i zawiera dokładnie takie same właściwości chemiczne jak glukoza. Wzór chemiczny dekstrozy wygląda w następujący sposób: C6H12O6. Każdy kto uprawia sport, albo zna podstawy biologii powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dekstroza jest dla człowieka paliwem w postaci węglowodanów.

Zastosowanie

Dekstroza bądź glukoza zależnie od nazewnictwa jest przede wszystkim elementem produktów spożywczych w tym odżywek dla sportowców. Duży zastrzyk glukozy pozwala lepiej pracować organizmowi na treningu, przy czym zależnie czy to jest cukier prosty czy cukier złożony ten wzrost węglowodanów przebiega w innym tempie. Ten cukier stosowany jest w wielu słodzikach i inny produktach gdzie dekstroza ma spełniać rolę konserwującą.

Z dekstrozy korzysta medycyna np. w przypadku hipoglikemii. Lekarze wykorzystują dekstrozę do leczenia odwodnienia oraz zapewnienia żywienia w połączeniu z aminokwasami.

Dekstrozę znajdziemy również w branży chemicznej, która zaadaptowała ten cukier w produkcji środków do makijażu, kąpieli oraz pielęgnacji skóry i włosów. Również zwierzęta mają styczność z dekstrozą w karmie.

Dekstroza – skutki dla zdrowia

Nadmierne spożywanie dekstrozy może prowadzić do otyłości. Połączenie dekstrozy z tłuszczami to najgorsze możliwe rozwiązanie. Nadmierne ilości glukozy we krwi mogą prowadzić również do hiperglikemii która posiada takie objawy jak: niestrawności, duszność, wymioty oraz częste oddawanie moczu.

Wyświetlanie jednego wyniku