dimetyloformamid

Dimetyloformamid to związek organiczny po postacią bezbarwnej cieczy, łatwo mieszalnej z wodą oraz wzorze chemicznym (CH3)2NC(O)H. Substancja sama w sobie jest bezzapachowa, ale z powodu częstego zanieczyszczenia dimetyloaminą dostaje dość nieprzyjemnego rybiego zapachu. Wspomniane zanieczyszczenie jest możliwe do usunięcia przy wykorzystaniu obojętnego gazu albo sonikację próbek.

Produkcja

Dimetyloformamid zwany również n- dimetyloformamid lub DMF (co w tym wypadku może być mylące gdyż skrót opisuje również inne związki) jest produkowany od 1893 roku. Powstał na skutek destylacji mieszaniny chlorowodorku dimetyloaminy i mrówczanu potasu. Obecnie produkuje się go przy wykorzystaniu połączenia dimetyloaminy oraz mrówczanu metylu.

Zastosowanie

Największa część produkcji dimetyloformamidu jest pochłaniana do produkcji włókien akrylowych oraz tworzyw sztucznych. Innym popularnym zastosowaniem jest korzystanie z niego jako rozpuszczalnika w sprzęganiu peptydów do wykorzystania w farmaceutykach. Możliwości dimetyloformamidu obrazuje poniższa lista:

  • Produkcja klejów, skór syntetycznych, foli i powłok powierzchniowych
  • Surowiec w produkcji barwników rozpuszczalnikowych
  • Rozpuszczalnik w reakcji Hecka
  • Produkcja włókien

Szeroka liczba zastosowań, sprawia że jest to poszukiwany surowiec chemiczny w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się go również w laboratoriach np. w syntezie związków metaloorganicznych lub jako rozpuszczalnik w elektrospinowaniu.

Dimetyloformamid szkodliwość

Jest to substancja szkodliwa dla ludzkiego organizm. Przy pracy z tym związkiem chemicznym należy wykorzystywać odpowiednią odzież ochronną oraz okulary.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2