Eter dietylowy

Eter dietylowy albo potocznie eter etylowy lub po prostu eter jest związkiem organicznym o wzorze chemicznym C4 H10 O. Występuje pod postacią bezbarwnej, lotnej bardzo łatwopalnej cieczy.

Najbardziej znany jest ze swoich właściwości nasennych, narkotycznych i znieczulających. Uzależnienie od wdychania lub spożywania eteru nazywa się eteromanią.

Produkcja Eteru dietylowego

W zasadzie jest to efekt uboczny hydratacji etylenu. Odwodnienie etanolu w fazie gazowej z tlenku gliny dać wydajność eteru dietylowego nawet do 95%. Wytwarza się go w laboratoriach oraz na skalę przemysłową poprzez syntezę kwaśnego eteru.

Zastosowanie Eteru

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań jest płyn rozruchowy do silników benzynowych i Diesla. Takie płyny sprzedawane są szczególnie w krajach o gdzie zimą występują duże ujemne temperatury. Stosuje się go również jako jeden ze składników mieszanek paliwowych.

W laboratoriach wykorzystywany jest jako aprotonowy rozpuszczalnik. Jego ograniczona rozpuszczalność w wodzie i wysoka lotność czyni go niepolarnym rozpuszczalnikiem w ekstrakcji typu ciecz-ciecz. Niechlubnym wykorzystaniem są środki odurzające, przez co substancja znajduje się w prekursorze tabeli 2 Konwencji Narodów.

Służy do zwalczania tak prozaicznych kwestii jak czkawka, ale jest również wykorzystywany jako znieczulenie. Co prawda posiada negatywne skutki uboczne, ale dostępne są substancje które je zmniejszają.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2