fluorek sodu

Fluorek sodu (NaF) zyskał na popularności w świadomości ludzkiej głównie za sprawą reklam past do zębów. Jest to bezbarwne ciało stałe, które jest łatwo rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu znajduje się również w płynach do płukania jamy ustnej. Wykorzystywany jest również w procesie fluoryzacji wody.

Zastosowanie fluorku sodu

Szkliwa zębów posiadają fluorapatyt który wzmacnia zęby. Sole fluorkowe które dodaje się do wody w niektórych krajach mają pomóc budować ten składnik.

Fluorek sodu ma wpływ na wzmocnienie gęstości kości, co za tym idzie rozpatrywano jego użycie w objawach osteoporozy. Jednak pomimo swoich właściwości wzmacniających nie miał wpływu na ryzyka złamań.

Metalurgia wydobywcza i proces sylilowania w syntezie organicznej to elementy w których wspomaga procesy chemiczne. Innym z popularnych zastosowań jest wykorzystanie fluorku sodu w środkach czyszczących.

Fluorek sodu pomimo stosowania go w wodzie pitnej jest substancją szkodliwą dla ludzkiego organizmu, ale tylko po przekroczeniu pewnej dawki np. 5-10 gram dla 70kg człowieka.

Wyświetlanie jednego wyniku