formalina

Formalina (Wzór chemiczny: CH2O) jest to roztwór wodny formaldehydu (35-40%). Substancja posiada dużą toksyczność, a formaldehyd jest czynnikiem rakotwórczym. Pomimo tych wad, przy umiejętnym i bezpiecznym wykorzystywaniu daje wiele korzyści różnym gałęzią przemysłu.

Formaldehyd to związek wytwarzany na skale przemysłową przez katalityczne utlenianie metanolu. W chemii organicznej jest budulcem syntezy innych związków które wpływają na przemysł. Z powodu łatwego utleniania zazwyczaj zanieczyszczony jest kwasem mrówkowym.

Zastosowanie Formaliny i Formaldehydu

Formaldehyd to środek wykorzystywany min. przez przemysł tekstylny który korzysta z niego na końcu produkcji w celu uodpornienia tkanin na zgniecenia. Motoryzacja wykorzystuje go do produkcji elementów przekładni, bloku silnika i szczęk hamulcowych. Jest to jeden z powodów dla których produkty na bazie formaldehydu przynoszą duże wpływy i stanowią znaczący ułamek PKB wielu krajów w tym USA.

Jeżeli formaldehyd zostanie połączony z fenolem bądź mocznikiem, stanie się polimerem wykorzystywanym w klejach które służą produkcji sklejek i wykładzin. Kondensacja z aldehydem octowym daje pentaerytrytol wykorzystywany w środkach wybuchowych.

Formalina która została odpowiednio stężona wykorzystywana jest w wypalaniu brodawek i cyst. Stosując bardzo niskie rozcieńczenie (1-25) można uzyskać środek blokujący potliwość, albo odkażający. Najbardziej znanym widokiem formaliny jest jest w którym, jest w lana do pojemnika a w nim umieszczony jest ludzki mózg. Ta wizja ma w pewien sposób odzwierciedlenie w rzeczywistości, gdzie w stężeniu 3% służy do konserwacji tkanek roślinnych, a 5% do anatomicznych preparatów zwierzęcych. Formalina pomaga również w zachowaniu doskonałego stanu starych obrazów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.