glicerol

Glicerol znany jest bardziej jako Gliceryna, jego wzór chemiczny to C3H8O3. Ta nietoksyczna, bezbarwna i lepka ciecz posiada słodki smak co skrzętnie wykorzystał przemysł spożywczy, ale o tym za chwile. Jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe pozwoliły stać się mu środkiem wspomagającym leczenie ran i oparzeń.

Glicerol (Gliceryna) otrzymywanie

Glicerol pozyskuje się w największym stopniu ze źródeł roślinnych i zwierzęcych, do najpopularniejszych źródeł należą soja i palma. Dyrektywy wymuszające przechodzenie z paliw kopalnych na biopaliwa sprawiło, że produkcja w ciągu 10 lat wzrosła kilkukrotnie.

Glicerol syntetyczny to materiał pozyskiwany przy stracie finansowej, jednak istnieje możliwość pozyskania go przy wykorzystaniu propylenu.

Glicerol zastosowanie

E422 takim numerem w produktach żywnościowych oznaczany jest glicerol, a wykorzystuje się go w wielu produktach. Jest to zarówno pożywienie stałe jak i napoje. Glicerol pełni w nich funkcje utrzymującą wilgoć, konserwacyjną oraz to do czego najczęściej służy czyli dosładzania. Będąc substytutem cukru posiada 27 kilokalorii na stołową łyżkę, gdy cukier ma ich 20. Jego zaletą jest brak działania powodującego ubytki w zębach. Jego indeks glikemiczny jest niższy od zwykłego cukru, co może mieć wpływ na niektóre diety oparte o niską zawartość cukru.

Gliceryna jest produktem bardzo pożądanym w medycynie, gdzie w pewnym stopniu pomaga zwalczać drobnoustroje oraz wirusy. Rany leczone gliceryną mają zmniejszone zapalenie po upływie około 2 godzin. Ta cecha sprawiła, że stosuje się ją w produktach opatrunkowych. Występuje również w wielu lekach wykrztuśnych, syropach na kaszel, płynach do jamy ustnej i pastach do zębów.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2