kwas borny

Kwas borowy popularnie zwany kwasem bornym o wzorze chemicznym H3BO3 jest popularnym środkiem do zwalczania owadów, posiada również wiele innych bardziej cennych zastosowań. Występuje w przyrodzie w formie minerału zwanego sassolitem. Występuje głównie w rejonach wulkanicznych, ale jest też częścią innych minerałów takich jak boracyt czy uleksyt. Spożywamy go w roślinach i większości owoców.

Wykorzystanie kwasy borowego

W przemyśle korzysta się z kwasu borowego do produkcji włókna szklanego. Wykorzystuje się go również w szkle w płaskich wyświetlaczach LCD. Stosuje się go w impregnacji drewna, produkcji wykładzin, pieców indukcyjnych i ceramiki.

Medycyna znalazła zastosowanie dla kwasu bornego w środkach antyseptycznych (środki przeciwdrobnoustrojowe stosowane na rany i oparzenia). Gdy podda się do dużemu rozcieńczeniu może służyć jako płyn do płukania oczu. Czynnością z pogranicza medycyny i kosmetologi jest usuwanie trądzika. Kwas borny znajduje się niektórych lekach pomagających leczyć zapalenie ucha wewnętrznego u ludzi i zwierząt.

Skuteczny środek owadobójczy służący do zwalczania karaluchów, termitów , mrówek, pcheł, rybek i innych rodzajów owadów. Po dostaniu się do żołądka działa jak trucizna. Karaluchów nie zabija od razu, jednak działa w długim ujęciu czasu, a jako że te owady są kanibalami, zjadają padnięte osobniki tym samym trując same siebie.

W śród innych zastosowań należy wymienić zapobieganie niedoborom boru w roślinach, pomoc w konserwacji zbóż, zmiana koloru materiałów wybuchowych oraz produkcja smarów.

Wyświetlanie jednego wyniku