kwas solny

Kwas chlorowodorowy to mniej znane określenie kwasu solnego. Kwas solny jest bez wątpienia jednym z najlepiej kojarzonych kwasów, wśród innych jego nazw można natknąć się na: kwas muriatowy, chlorek hydroniowy oraz wspomniany kwas chlorowodorowy.

Ten bezbarwny nieorganiczny związek chemiczny jest reprezentowany przez wzór HCI. Jest to silny kwas o charakterystycznym zapachy. Występuje naturalnie w kwasie żołądkowym, produkowanym przez układ trawienny. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Produkcja

Proce produkcyjny polega na rozpuszczeniu chlorowodoru w wodzie. Kwas solny w produkcji przemysłowej jest zazwyczaj skorelowany z produkcją innych chemikaliów.

Produkcja kwasu solnego jest w pewien sposób ograniczone ze względu na stężenie. Zazwyczaj produkuje się roztwory do 38% HCI, przy roztworach 40%+ występuje zbyt duża szybkość parowania co skutkuje specjalnymi środkami ostrożności w przetrzymywaniu i postępowaniu z tym środkiem. Obecnie produkuje się około 20 Mt rocznie.

Zastosowanie

Jak wspomnieliśmy jest to środek o silnych właściwościach rozpuszczających, co znalazło zastosowanie przy wytrawianiu stali i usuwania rdzy.

Drugim zastosowaniem jest wytwarzanie związków organicznych np. chlorku winylu i dichloroeatnu do materiałów PCW.

Przemysł który powiązany jest bezpośrednio ze sterylnością, np. przemysł medyczny i żywieniowy wykorzystuje kwas solny do kontrolowania pH, a w mniejszym stężeniu kwas chlorowodorowy stosuje się w oczyszczaniu wody na basenach.


Istnieje szereg mniejszych branż korzystających z dobrodziejstw kwasu solnego, wymieńmy tutaj obróbkę skór i zastosowanie w gospodarstwach domowych jako środek czyszczący.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2