litu węglan

Węglan Litu posiada wzór chemiczny Li2CO3 to związek nieorganiczny występujący pod postacią białej soli, którą stosuje się w przetwarzaniu tlenków metali i leczeniu zaburzeń.

Węglan Litu – zastosowanie w przemyśle

Jest to ważny związek chemiczny dla przemysłu. Wykorzystywany jest przy produkcji topników o niskiej temperaturze topnienia. Węglan litu znalazł swoje miejsce również w produkcji glazury ceramicznej. Właściwości alkaliczne pozwalają na zmianę stanu barwników tlenku metalu w szkliwie.
<br
Podobnie do Siarczanu litu stosuje się go w cemencie jako składnik mający przyśpieszać jego wiązanie. Te właściwości zostały również wykorzystane w klejach do płytek.

Węglan Litu – zastosowanie w medycynie

Węglan litu najbardziej znany jest jednak ze swojego zastosowania w medycynie. Stosuje się go w leczeniu ludzi z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Jony litu zakłócają transport jonów, które są odpowiedzialne za wzmacnianie komunikatów przekazywanych do mózgu. Odpowiada za hamowanie aktywności PKC w mózgu.

Sole litu mają działanie uboczne, długa kuracja może prowadzić do moczówki nefrogennej cukrzycy. Zatrucie litem ma wpływ na pracę nerek i układu nerwowego, nudności, drżenia rąk i spadku apetytu.

Produkcja Litu
Lit wydobywa się z kryształów pegmatytu i z soli litu z basenów solanki.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2