saletra indyjska

Saletra indyjska to popularna saletra azotowa albo po prostu Azotan Potasu. Wzór chemiczny tego związku chemicznego to KNO3. Azotan potasu stosowany jest od setek lat i posiada wiele nazw. Arabowie nazwali go “chińskim śniegiem, Persowie “chińską solą” a winnych kręgach znany jest jako saletra indyjska. Nazwa Saletra pochodzi z XV Europy.

W temperaturze pokojowej posiada rombową strukturę krystaliczną, ale wraz ze wzrostem temperatury do 129°C (264°F) zmienia ją w układ trygonalny. Saletra indyjska jest umiarkowanie rozpuszczalna w wodzie, gdy podgrzeje się roztwór ta zdolność wzrasta. Nie rozpuszcza się w alkoholu, może działać wybuchowo ze środkami redukującymi, ale sam z siebie nie jest materiałem wybuchowym. Rozkład termiczny saletry indyjskiej zachodzi w temperaturze 550-790°C.

Wykorzystuje się go w paliwach rakietowych, do produkcji tytoniu o raz w pastach do zębów. Jednak najbardziej powszechnym zastosowaniem są nawozy azotowe, które dostarczają rośliną mikroskładników pokarmowych w postaci azotu i potasu.

Wyświetlanie jednego wyniku