saletra potasowa

Azotan potasu to jeden z kilku związków zawierających azot zwanych saletrami. Jego wzór chemiczny to KNO3, występuje w naturze jako minerał (niter). Rozpuszczalność azotanu potasu w wodzie można określić jako umiarkowaną, jednak zachowuje się jak większość związków chemicznych i wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta rozpuszczalność. Rozkład termiczny następuje w przedziale temperatur 550-790°C

Produkcja Saletry potasowej

Jest kilka metod pozyskiwania Azotanu potasu, na skalę przemysłową korzysta się z reakcji podwójnego wypierania między azotanem sodu i chlorkiem potasu. Innymi metodami są:

  • Połączenie azotanu amonu i wodorotlenku potasu
  • Neutralizację kwasu azotowego wodorotlenkiem potasu


Zastosowanie Saletry potasowej

Azotan potasu to główne źródło azotu i potasu w nawozach, są to niezbędne mikroskładniki pokarmowe dla roślin. Branża rolnicza to tylko jedna z wielu korzystających z dobrodziejstw saletry, jako kolejną należy wymienić branże farmakologiczną, gdzie ten związek stosowany jest w pastach do wrażliwych zębów, środek obniżający ciśnienie oraz w historycznym ujęciu lek pomagający w leczeniu astmy. Kiedyś azotan potasu był stosowany na masową skalę w przetwórstwie mięsnym obecne jego użycie ogranicza się do suszonych szynek, salami, peklowanej wołowiny i wędlin.

Lista zastosowań saletry jest naprawdę długa, znajdują się na niej również takie elementy jak: środek do czyszczenia aluminium, utleniacz w paliwie rakietowym, usuwanie pni drzew oraz produkcja tytoniu.

Wyświetlanie jednego wyniku