tlenek cynku

Tlenek cynku to związek chemiczny (nieorganiczny) o wzorze ZNO. Ten biały proszek nie rozpuszcza się w wodzie i jest wykorzystywany w wielu firmach do produkcji ceramiki, szkła, gum, tworzy sztucznych, pigmentów i kosmetyków. Występuje naturalnie pod postacią minerału cynku, ale zdecydowana większość wytwarzana jest syntetycznie.

Zastosowanie Tlenku cynku w przemysłach

Tlenek cynku to bardzo uniwersalny związek chemiczny który posiada wysoki współczynnik załamania światła, właściwości wiążące i antybakteryjne co przyczyniło się do jego popularności w wielu dziedzinach naszego życia.

Produkcja gumy – To tutaj wykorzystuje się go najwięcej. Wykorzystywany jest w procesje wulkanizacji gumy, a jago właściwości chronią dodatkowo gumę przed grzybami.

Przemysł ceramiczny – Tlenek cynku ma wpływ na temperaturę topnienia i właściwości optyczne szkliw, preparatów chemicznych i emalii, poprawia również ich elastyczność.

Stomatologia/Medycyna – Firmy produkujące protezy stomatologiczne również znajdą w tlenku cynku pomocnika. Jego właściwości bakteriobójcze znalazły zastosowanie w preparatach do pielęgnacji jamy ustnej i opakowań spożywczych.

Przemysł żywieniowy – Cynk to niezbędny składnik odżywczy naszych organizmów, dodawany jest np. do płatków śniadaniowych.

Wyświetlanie jednego wyniku