Tlenek żelaza (III)

Tlenek żelaza (III) znany również jako tlenek żelazowy, czerwony tlenek żelaza czy hematyt jest związkiem nieorganicznym o wzorze chemicznym Fe2O3. Jest to jeden z najpopularniejszych tlenków żelaza obok tlenku żelaza 2 i Fe3O4, występują również jako minerał magnetyczny. Hematyt, bo o tym minerale mowa, jest głównym składnikiem w przemyśle stalowym. Nieco mylną nazwą dla tlenku żelaza 3 jest „rdza”, sam w sobie nie jest rdzą, ale posiada podobne właściwości i skład. Pytając chemika o to czym jest rdza dostaniemy odpowiedź, że to źle zdefiniowany materiał, który powinien być rozpatrywany jako uwodniony tlenek żelazowy.

Tlenek żelaza 3 właściwości

Przemysł żelazny wykorzystuje większość światowej produkcji tlenku żelaza 3 do tworzenia wielu stopów, produkcji żelaza i stali.
Pozostała część produkcji trafia np. do produktów medycznych takich jak balsam kalaminowy, który stosuje się leczenia łagodnego swędzenia. Tlenek żelaza (III) jest tam dodawany w niewielkiej ilości około 0,5% masy produktu i pełni rolę aktywnego składnika o działaniu przeciwświądowym. Czerwona barwa tlenku żelaza 3 odpowiada również za najpowszechniejszy kolor balsamu jakim jest róż.

Skoro mowa już o barwieniu to tlenek żelaza 3 stosuje się jako pigment pod różnymi nazwami: Pigment Brown 6, Pigment Brown 7 i Pigment Red 101. Tlenki żelaza stosuje się również jako pigmenty w kompozytach dentystycznych.

Dzisiaj już nieco odchodzące w zapomnienie nośniki magnetyczne do przechowywania danych oraz taśmy magnetyczne również korzystały z tlenku żelaza 3., obecnie jest on wyparty przez stop kobaltu.

Szminka jubilerska, czerwona szminka bądź po prostu szminka tak nazywa się drobny proszek tlenku żelaza. Historycznie służył jako kosmetyk, obecnie nadaje metalicznego połysku biżuterii. Sprzedaj się go w postaci proszku albo pasty.

Produkcja

Aby uzyskać tlenek żelaza 3 należy utlenić żelazo. Można zo zrobić przez elektrolizę roztworu wodorowęglanu sodu, obojętnego elektrolitu, za pomocą żelaznej anody.

4 Fe + 3 O 2 + 2 H 2 O → 4 FeO (OH)
Powstały uwodniony tlenek żelaza (III), zapisany tutaj jako FeO (OH), odwadnia się w temperaturze około 200 ° C.

2 FeO (OH) → Fe 2 O 3 + H 2 O

Nie znaleziono produktów, których szukasz.