Tlenek glinu

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo tlenek glinu zwany również tlenkiem aluminium. Tlenek ten znajduje zastosowanie w ogromnej ilość produktów, ale za nim o zastosowaniach słów parę o samym tlenku glinu.

Tlenek glinu wzór

Tlenek glinu, a właściwie tlenek glinu 3 to nieorganiczny związek chemiczny należący do tlenków i opisuje się go wzorem Al 2 O 3. Występuje pod postacią białej lub bezbarwnej substancji krystalicznej i jest bezwonny.

Właściwości chemiczne



Tlenek glinu to izolator elektryczny o względnie wysokiej przewodności cieplnej ( 30 Wm- 1 K- 1 ) dla materiału ceramicznego. Substancja o której mówimy nie rozpuszcza się w wodzie.

Istotną właściwością chemiczną jest to, że tlenek glinu to substancja atmosferyczna, czyli reaguje zarówno z kwasami jak i zasadami np. kwasem fluorowodorowym i wodorotlenkiem sodu.

Temperatura topnienia: 2 072 °C
Temperatura wrzenia 2977 °C

Nie tylko woda nie radzi sobie z rozpuszczaniem AI2O3, również eter dietylowy i etanol sobie z tym nie dają rady.

Sprawdź Tlenek glinu Podstawowy na naszym sklepie

Produkcja



Aby otrzymać tlenek glinu musimy poddać boksyt oczyszczaniu w procesie Bayera. Jest to główna przemysłowa metoda rafinacji boksytu opracowana przez Carla Josefa Bayera. Boksyt w naturalnej formie występuje w wielu krajach świata takich jak Gwinea, Indonezja, Malezja, Australia czy Brazylia. Problemem jest to, że ruda glinu zawiera tylko 30-60% tlenku glinu a reszta to mieszanina krzemionki i różnych tlenków.

Procesy produkcyjne są wielofazowe, co pozwala uzyskać produkt wedle oczekiwanych potrzeb.

Zastosowanie



Jak wspomnieliśmy na początku tlenek glinu to wdzięczny materiał dla wielu branż. Na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie w produktach ściernych. Jego właściwości fizyczne takie jak twardość i wytrzymałość, sprawiły, że jest stosowanych jako dużo tańszy zamiennik przemysłowego diamentu.

Papier ścierny który praktycznie każdy z nas trzymał w swoich rynkach również posiada kryształki tlenku glinu.

Warto wspomnieć również o niskiej retencji ciepła, ta właściwość miała znaczenie w zastosowaniu tlenku glinu do szlifowania oraz w narzędziach do cięcia.

Bilard to jedna z popularniejszych metod spędzania czasu podczas spotkań znajomych. Nawet w klubach bilardowych możemy spotkać się z tlenkiem glinu a właściwie sproszkowaną wersją połączoną z krzemionką. Mieszanka znajduje się kredach którymi „smaruje” się koniec kija do bilardu.

Pozostając ciągle w rejonach szlifowania, nie tak dawno najpopularniejszymi nośnikami danych były płyty CD/DVD. Wadą tego rozwiązania było to, że chwila nieuwagi mogła spowodować zarysowania. Z pomocą przychodził bohater dzisiejszego artykułu, gdyż był elementem zestawów do naprawy zarysowań na wspomnianych płytach.

Sprawdź Tlenek glinu neutralny na naszym sklepie

Właściwości ścierne w pewnym momencie łączą się z medycyną, w której to tlenek glinu jest elementem Dermabrazji zabiegu polegającego na ścieraniu zewnętrznych warstw naskórka. Zabieg ten należy w dużej mierze do medycyny estetycznej, ale korzystają z niego również dermatolodzy.

Stomatolodzy podczas swojej pracy wykorzystują implanty dentystyczne. Korzysta się w tedy z jedno krystalicznego tlenku glinu, którego wytrzymałość na zginanie wynosi 13 000kg/cm2. Choć aby być w pełni uczciwym trzeba tu powiedzieć, że to rozwiązanie posiada szereg wad i obecnie są wypierane przez porcelanę dentystyczną.

Jako że tlenek glinu jest substancją białą/przezroczystą, można z powodzeniem stosować go w lampach samochodowych co jest zresztą czynione.

Branża tworzyw sztucznych stosuje go jako wypełniacz, gdyż jest dość obojętny chemicznie.

Wszystkie wyżej opisane zastosowania korzysta z ledwie niewielkiej części tlenku glinu, gdyż 90% przeznaczone jest do produkcji aluminium.

Inne zastosowania:

  • Szkło – niektóre wyroby szklane zawierają w sobie tlenek glinu.
  • Farby – dzięki niemu uzyskuje się odblaskowe efekty dekoracyjne, które wykorzystywane są w motoryzacji oraz przemyśle kosmetycznym.


Tlenek glinu szkodliwość



Tlenek glinu jest substancją o niewielkiej toksyczności, jedynie wysokie stężenia charakteryzują się szkodliwością. Pomimo tego nie powinno wdychać się pyłu z tlenku glinu, choć nie ma dowodów
mówiących, że ma to wpływ na choroby lub uszkodzenia płuc.

Jako że tlenek glinu wykorzystywany jest np. w tabletkach na zgagę nie przeciwwskazań do połykania niewielkich ilości, przy czym nie należy robić tego przez długi czas gdyż wysoki poziom glinu we krwi może powodować niepożądane efekty dla człowieka.

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...