kwas fluorowy

Kwas fluorowodorowy to roztwór fluorowodoru w wodzie. Jego główną funkcją jest branie udziału w produkcji innych związków zawierających fluor. Jako silnie żrący kwas, jest stosowany do trawienia wafli szklanych i silikonowych. Oparzenie kwasem fluorowodorowym jest bardzo niebezpieczne.

Produkcja

Produkcja kwasu fluorowodorowego sięga lat 1771. Z pierwotnej metody jego pozyskiwania niewiele zostało, obecnie produkcja opiera się na obróbce mineralnej fluorytu z wykorzystaniem kwasu siarkowo w temp. 265 °C. W warunkach naturalnych powstaje na skutek erupcji wulkanów.

Zastosowanie

Tak jak wspomnieliśmy jest to główny element chemii fluoroorganicznej. Duża część farmaceutyków dostępnych na aptecznych półkach zawiera fluor jako jeden ze składników.

W przemyśle zajmującym się produkcją półprzewodników, kwas fluorowodorowy wykorzystuje się jako element trawienia Wrighta, używa się go np. w czyszczeniu płytek krzemowych. Jeżeli odpowiednio rozcieńczy się kwas fluorowodorowy może w domu służyć jako środek odrdzewiający. Wśród innych zastosowań znajdują się:

  • Wykorzystanie jako środek myjący w myjniach samochodowych
  • Odplamiacz wody
  • Rozpuszczalnik skał


Toksyczność

Kwas fluorowodorowy jest silnie toksycznym płynem. Człowiek narażony jest na jego wchłonięcie przez skórę, oczy, wdychanie lub wypicie. Ten kwas ma wpływ na funkcjonowanie nerwów, co powoduje że czasem ból nie jest odczuwalny natychmiastowo.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5