izopropanol

Izopropanol spotykany jest również pod nazwami 2-propanol oraz alkohol izopropylowy i to właściwie ta ostatnia nazwa jest poprawna, jednak będziemy się posługiwać mową powszechną. Izopropanol jest łatwopalnym związkiem chemicznym, nie posiadającym konkretnego koloru, ale o silnym zapachu. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji innych chemikaliów np. środków dezynfekujących.

Produkcja

Wytwarzanie izopropanu odbywa się w większości przypadków przez połączenie wody i propenu w reakcji hydratacji. Czysty izopropanol powstaje przez użycie eteru dizopropylowego jako środka azeotropowego.

Zastosowanie

Największe zużycie izopropanu jest w przemyśle do produkcji rozpuszczalników. Spory udział w jego wykorzystaniu mają również osoby prywatne.

Medycyna – każda osoba korzystająca ze środków i płatków dezynfekujących do rąk, korzysta z 60-70% roztworu alkoholu izopropylowego. Pomaga również łagodzić objawy zapalania ucha zewnętrznego.

Motoryzacja – Izopropanol to jeden z głównych skąłdników dodatków paliwowych do suszarek gazowych. Woda w zbiornikach benzyny ma tendencje do oddzielania się i zamarzania. Stosują izopropanol rozpuszcza się wodę bez szkodzenia benzynie. Stosuje się go również przy usuwaniu śladów płynu hamulcowego.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2