Chemia w jedzeniu

Słysząc o chemii w żywności stajemy się czujni i raczej negatywnie nastawieni. Wpływ na to ma niezrozumienie tematu, oraz podsycanie negatywnych opinii przez osoby nie znające tematu “nie znam się, ale się wypowiem”. Prawda jest taka, że obecnie praktycznie każda przetworzona żywność zawiera w sobie chemie spożywczą, która jest w pełni przebadana i nie wywiera wpływu na nasze zdrowie.

Praktyczne zastosowanie chemii spożywczej



Jest ciepły dzień, chciałbyś się napić wody, ale nie masz żadnej butelki wody mineralnej w domu, więc przekręcasz kurek w kranie i napełniasz szklankę, czystą i zimną wodą. Już po pierwszym łyku do organizmu trafia produkt, który bez chemii nie byłby zdatny do spożycia.


W procesie uzdatniania wody korzysta się żywicy jonowmiennej zmiękczającej, odsalajacej i dekarbonizującej wodę.


Zostawmy wodę i przejdźmy do produktów żywieniowych. Ludzkie ciało nie może funkcjonować bez białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Białko w największej ilości dostarczane jest z mięsa i nabiału, węglowodany to głównie kasze, makarony, ziemniaki i pieczywo, tłuszcze w dużych ilościach znajdują się w orzechach, oliwie, rybach i jajkach.


Kupując żółty ser nie zastanawiasz się nad tym czy jest w pełni naturalny, z góry zakładasz, że w tak prostym produkcje nie powinna znajdować się chemia spożywcza i poniekąd masz racie.


W procesie produkcji sera żółtego wykorzystuje się kwas siarkowy który ma zdolności zmiany struktury białek i węglowodanów, powodując ich rozpad. Stosuje się go na wczesnych etapach i nie trafia do końcowego produktu, niemniej chemia bierze udział w procesie produkcji.


Powinieneś wiedzieć, że tak zwana żywność naturalna w założeniach faktycznie powinna być zdrowsza, ale nie zawsze tak jest. Dodatki chemiczne sprawiają nie tylko, że proces produkcji jest bardziej wydajny, szybszy ale również zabija wiele niechcianych bakterii oraz co nie bez znaczenia wpływa na smak końcowy. Prawdopodobnie niektóre produkty wypadłby z twojej diety, gdyby nie dodatki smakowe.


Warto w tym momencie poruszyć kwestię dodatków w żywność. To nie jest tak, że producent twojego ulubionego mleka może do niego dodawać co mu się podoba. Wszystkie, ale to absolutnie wszystkie substancje stosowane w przemyśle żywieniowym przechodzą badania i podlegają surowym kryteriom.


Przepisy są surowe nie tylko dla chemii spożywczej, obejmują również kwestię transportu i składowania.

Korzyści



Ludzie zaczęli dodawać surowce chemiczne do jedzenia w konkretnym celu i nie była nim chęć szkodzenia sobie. Stosowanie chemii spożywczej to zdecydowanie bardziej wydajny proces technologiczny, oraz większe korzyści ekonomiczne. To zalety z punktu widzenia producenta, natomiast jako konsument zyskujemy:


Dłuższy termin przydatności – Gdy zaglądasz do lodówki co jakiś czas znajdziesz w nim przeterminowane jedzenie które wyrzucasz, bez konserwantów, robiłbyś to znacznie częściej. Dzisiaj marnuje się wiele ton żywności, bez nowoczesnych procesów produkcyjnych te ilości byłby wielokrotnie większe.


Lepszy smak i zapach – Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego że bez dodatków smakowych dany produkt nie byłby taki dobry. Spora część rzeczy które obecnie uważamy za smaczne straciłyby tą, zaletę gdyby nie stosować chemii spożywczej. Aspekty zapachowe odgrywają mniejszą rolę, chociaż dla niektórych osób mają znaczenie.


Niższe ceny – Tańsza produkcja oznacza niższe ceny na sklepowych półkach (przynajmniej w normalnych realiach).


Większy asortyment – Zdarza ci się pić słodkie napoje? Tak naprawdę to są one oparte w całości na chemii, jedynym naturalnym czynnikiem w ich produkcji jest woda. Wyjątkiem są oczywiście soki, choć i tutaj wykorzystuje się zalety dodatków smakowych i konserwujących.


Większy wybór produktów nie dotyczy jedynie napojów, również rozmaitych słodyczy, jogurtów, serków topionych i wielu innych produktów.


Stała jakość – To nie będzie najlepszy przykład, ale najbardziej obrazów: idąc do McDonalda otrzymujesz jedzenie które zawsze smakuje tak samo, niezależnie gdzie na świecie jesteś. Kupując mleko, ser, szynkę danej firmy smakuje zawsze tak samo, dzięki temu wiesz że będzie ci smakować.

Zagrożenia



Jak to często w życiu bywa, w parze z zaletami idą wady. Tych w przypadku dodatków żywieniowych nie ma zbyt wiele i dosięgają konkretnej grupy ludzi. Niekorzystny wpływ tyczy się głównie osób starszych, alergików i najmłodszych. W przypadku takich osób należy zwracać szczególną uwagę na podawane produkty.


Ze wszystkim należy zachować umiar, przedawkować można nawet wodę. Produkty sprzedawane w sklepach zawierają w pełni bezpieczne dawki poszczególnych dodatków, ale dostarczając do organizmu wiele porcji jednego produktu, albo kilku różnych zawierających ten sam składnik, można go przedawkować. Jest to bardzo trudne do osiągnięcia, ale możliwe.


Niektóre z substancji chemicznych dodawanych do pożywienia mogą uczulać.

Podsumowanie



Można być entuzjastą albo sceptykiem wprowadzania chemii do żywności, ale faktem jest że ten proces zmienił nasze życie. Dzięki niemu możemy dostawać każdego dnia swoje ulubione produkty, o długim terminie przydatności, pozbawione wielu mikrobiologicznych elementów wywołujących choroby.


Chemii spożywczej nie należy się bać, została stworzona z myślą o podniesieniu poziomu życia. Ciągły dostęp do jedzenia, wyeliminował w wielu miejscach głód i sprawił, że ludzie są lepiej odżywieni co wiąże się z dłuższym życiem.

Podobne wpisy

Oznaczanie substancji chemicznych mogących wywołać zagrożenie jest konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Piktogramy chemiczne i ich znaczenie to wiedza, która może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Substancje chemiczne mogą wywołać wiele niepożądanych działań, dlatego tak ważna jest znajomość sposobu ich oznaczania.  

Substancje chemiczne dostępne na rynku różnią się parametrami fizycznymi i chemicznymi, w zależności od swojego przeznaczenia. Czynnikiem określającym przydatność danej substancji do określonego celu jest czystość substancji chemicznych.   Co to jest substancja chemiczna?   Substancja chemiczna to subs...

Surowce chemiczne występują w naturalnym środowisku i wykorzystuje się je w różnych branżach. Jakie zastosowanie mają surowce chemiczne i w jaki sposób się je pozyskuje? Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeżeli chcesz utrwalić swoją wiedzę na ten temat.   Surowce chemiczne w przemyśle   Surowce ch...